Autor Tema: Vođenje silikona(ca)  (Pročitano 6881 puta)

Zuka028

• Gost
Vođenje silikona(ca)
« poslato: Avgust 15, 2012, 10:05:56 posle podne »
Pecam smudja voblerima...ali me je uvek privlacilo da probam da bacam i silikon...ali slaba vajda...i svakog puta kad-a izvadim silikon sa razocaranjem upitam se gde gresim...nemoguce je da nece riba da radi a toliko puta sam ga bacio u vodi...sto na kraju dovodi do zakljucka da je problem u meni...interesuje me kako da pravilno vodim silikonca,sta raditi stapom,kojom brzinom motati...ako moze nesto ilustrovano ili neki klip,slika... bilo bi fascinantno...hvala unapred.

Lomnica_city

• Gost
Odg: Vodjenje Silikona
« Odgovor #1 poslato: Avgust 16, 2012, 01:28:23 pre podne »
Nemam kad da crtam ista, prica je poduga i ne znam koliko ces shvatiti ali da probam...

Prvi je lezerniji sistem brace Rusa uglavnom, mada ga i zapadnjaci koriste, kod nas nesto slabo zastupljen, uglavnom se radi masinicom, neki krste to kao Ruska skola pa nek bude tako...
Zabacis, cekas da potone, kad se struna naglo opusti znas da je potonulo, BROJI koliko mu treba da potone, svaki sledeci zabacaj ces morati to da radis i ako par sekundi prerano opusti struna, a udarca o dno nema, znaci da ti je uzeo u propadanju bas u zabacaju i ... KONTRA!
Sam rad masinicom je prost, kad je potonula varalica podignes stap pod recimo 40-50 stepeni i krenes da motas, ako vidis da se skracuje vreme propadanja znaces da se penjes uz neki brezic, ako se produzava znaci da propada niz brezic, ako osetis udarac kontriras, prosto...
Plus je sto mnogo lepo citas teren, bas zbog toga je i minus jer se vise kida, plus je sto manje zamaras ruku dzigujuci i nema praznog hoda i labave struna ako prebrzo spustas stap, minus je sto brze sahranis masinicu ako nije iole kvalitetnija...

Neka najzastupljenija varijanta kod nas je rad stapom, Srpska skola, sve isto radis u startu, samo nakon pada na dno odizes silikonac vrhom stapa pa po tome i pratis koliki su ti skokovi, kad spustas stap trudis se da istovremeno namotavas taman koliko treba da ne odizes opet silikonac ili da ti ne bude labava struna da ne osetis udarac.
Plus je sto je manje opasno po masinicu, manje se kida takodje, minus sto je nepreciznija metoda za detektovanje konfiguracije terena, za nijansu, malo vise je zamorno po ruku da odignes nekoliko stotina puta, i svaki put pod teretom (zavisno od velicine silikonca i glave moze biti i prilicno osetan teret, ali i jedva primetan).

Neka zlatna sredina je kombinacija jednog i drugog, krsti je kako hoces (Lomunceva skola)  :care:  :sarc:  odignes stapom varalicu nakon pada i krenes da motas, povremeno usporis ili stanes da krene da pada, po padu opet odizes stapom i nastavljas masinicom koliko hoces da bude razmak do sledeceg pada, ako zelis da pada uopste...
Ovo je vise kretanje nad dnom nego skakanje kao sa prve dve varijante, ali manje se kida, ravniji teren brze pretrazis jer ne moras da cackas oko svake rupe kad znas da ih nema, znaci dobro za pescane i sprudove sa sitnijim kamenom kad ga muka natera da izadje tu, ne zamara puno, malo jeste teze praviti kratke skokove ali nije toliko tesko...

Moras da probas sve da naucis lepo da radis, najvise ces problema imati oko prepoznavanja cvrkova i udaraca, zapinjanja o nesto i zaustavljanja silikonca, najproblematicnije pocetniku je sa smecem kad se desi da ti grancica blago zaustavi varalicu, ili jedna od trilion kesa u vodi, zato na svaku sumnjivu radnju udri kontru!!

Brzinu vodjenja i broj kucanja na odredjenom rastojanju ces sam odredjivati, ako pretrazujes nepoznat teren i neces da cackas svaki metar dna, vodi brze i sa manje kucanja po dnu, ako smatras da si nasao rupu ili prepreku gde bi mogao biti lagano, sporo i kratkim skokovima da ispitas detaljno, ovo je dobro i zimi kad je letargican ma gde ga trazio...
Ovo isto zavisi i od varalice, ako imitiras ribu dna, recimo glavoca, varalicom takve vibre i dekora, moras i ponasanje da imitiras, znaci kratki brzi skokovi, deverikice se pak lenjo pomeraju i tu mozes malo vece skokove i sporije da radis, znaci sta imitiras tako vodis (ako nesto imitiras a ne pokusavas samo da iziritas necim neprirodnim), nije tesko...

Zuka028

• Gost
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2012, 11:11:04 pre podne »
Svaka cast...malo sam te namucio ali ne znas koliko mi znaci ovo...nisam nalazio nista konkretno o tome ali evo sad mi je ovo pomoglo...

Probacu sve metode ... pa koja bude lovnija nju cu da praksiram...
Zeznutno je ovo nase jezero :D ipak je dubina 108 metara :D

Lomnica_city

• Gost
« Odgovor #3 poslato: Avgust 16, 2012, 04:28:08 posle podne »
Nemoj tu ni da ga trazis, i na Bovnu ima dubina i po 30m, mozda i vise, ali nisam ga dobijao dublje od nekih 15-ak metara, cak i zimi najlovniji mi nivo izmedju 10-12m, ne verujem da se spusta puno dublje ni kod tebe!

Zuka028

• Gost
Odg: Vođenje silikona(ca)
« Odgovor #4 poslato: Avgust 16, 2012, 11:27:30 posle podne »
Savrseno  :h:  :emoha21:

Van mreže kajman

• Klub RiboLovci
« Odgovor #5 poslato: Novembar 02, 2012, 10:22:21 pre podne »
Bravo Lomunac samo brate dugacak ili kratak  dzerk-ing ili kratak i dugaaacak pitc-ing?? Ili se ovaj dugacak i visok pitching ne pominje da te neko ne bi video na vodi i pomislio da grabuljas?  :sumadinac: Osim toga postoje jos tehnika dzigovanja, dijagonal dziging pa ...........

Ako ćeš na vodi da praviš dar-mar, obrati se hitno na Milanće Car!

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
« Odgovor #6 poslato: Novembar 02, 2012, 03:38:57 posle podne »
Ovo je objašnjenje za početnike, i tu i treba objasniti na jednostavan način kako probati upecati prve smuđeve na džig, baš kao što je Lomnica i objasnio. Možda ne bi bilo loše i par rječi o par najčešće korićenih glava. Razlike, koju za jezero a koju za rijeku...Takođe i par rječi o razlici šed-twister.
Vobler je zakon

Lomnica_city

• Gost
« Odgovor #7 poslato: Novembar 02, 2012, 10:07:26 posle podne »
Koristim sta mi padne pod ruku, nekako mi najomiljenija i najuniverzalnija erie olovna glava, samo malo strucnem klestima spic da ne podbada pod kamenje, sed na njoj najbolje radi ali i sed-tvister ne zaostaje, za tvistere malo vise volim okrugle zbog strujanja vode i sta ti ja znam...
Sed je sed a tvister je tvister, ne znam kako mislis da se objasni razlika, jedno izgleda kao ribica a drugo kao glista, sed-tvister ima glavu i telo ribice a rep tvistera, svi mogu biti i sa sitnijom, i sa srednjom, i sa krupnijom vibracijom, kod seda ona zavisi od duzine i mase repa, oblika tela i papucice, kod tvistera od debljine i visine repa, kao i sirine...

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
« Odgovor #8 poslato: Novembar 03, 2012, 09:55:00 pre podne »
Pa mislio sam na to kad koristiš šeda a kad twistera. Znači priđeš vodi i kažeš, temperatura je oko nule, dubina 6 m, protok vode nije jak sad ću staviti... A i ako ima nekih razlika kod vođenja.
Vobler je zakon

Lomnica_city

• Gost
« Odgovor #9 poslato: Novembar 04, 2012, 12:37:18 pre podne »
Hladnija voda = sporija vibra manje amplitude, vazi i obratno... Ovo nisu cvrsta pravila da se razumemo, recimo najlovniji tvister mi je zimus bio Orka Tail koji ima frekventnu vibraciju i malu amplitudu, ali isto tako je drug proslog Novembra na Kopyto cepao komade uglavnom po oko 2kg (na Tail su dolazili sitniji, 700gr do kilo), a Kopyto ti je jedna lencuga od seda osrednje amplitude...