Autor Tema: Štapovi za varaličarenje sa obale , namena: površinci - plitkoronci  (Pročitano 7430 puta)

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
Štapovi za varaličarenje sa obale , namena: površinci - plitkoronci
« poslato: Novembar 13, 2013, 12:52:08 pre podne »
Veoma često sam primoran da varalicarim sa obale (nemam čamac na moru  :oops:).
Plaze i plitka priobalja su najčešća mesta gde pecam . :happy:
Riba uglavnom na većim daljinama  50 + metara :dash2:
Varalice težine 5-6 gr pa do 27 gr. :pupu:

Predpostavljam da je ovo  životna priča  većine "kontinentalaca " koji ugrabe  priliku jednom (ili 2-3 puta neki sretnici ) godišnje da skoknu (sa zenom i decom) do mora na 10/20 dana.

Koji stap odabrati a da ispunjava ove uslove????

SHORE Seabass štapovi su namenjeni upravo ovoj vrsti pecanja.
MOje skromno morsko iskustvo govori da štap mora biti :

1.najmanje 8.6ft dugacak a još bolje 9 ili 9.6ft. Duži stapovi ,od 10ft. i više su nepraktični jer se teže pakuju u auto : jao : a i vodjenje varalice je teze.(Samo veoma iskusni morski vukovi mogu uspešno da vladaju tehnikom sa ovim dužinama).

2 .Težine bacanja do 28 gr za početnike,ili i  do 42gr . za one iskusnije  koji znaju da uhvate i krupnije primerke.Štapovi većih gramaža bacanja ograničavaju upotrebu i  dalje izbačaje manjih varki.Svakako, koji gramaže stap ćemo izabrati u mnogome zavisi i od težine varalica koje koristimo.Veličina ribe za  početak nije bitna (jer samo sa ludačkom srećom i sa ovolikim neznanjem možemo očekivati nekog kapitalca :sarc:).

3.Akcija regular do regular-fast .U  slučaju japanskih modela regular ne znači glindža.Japanci oznaku regular koriste za stapove koji rade gornjom polovinom dok je donji deo štapa krući(jač)i i omogućava čupanje većih riba.  Ovakva akcija omogućava daleke izbačaje i dobru kontrolu površinaca i plitkoronaca.

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
Odg: Štapovi za varaličarenje sa obale , namena: površinci - plitkoronci
« Odgovor #1 poslato: Novembar 13, 2013, 01:36:48 pre podne »
nastavak:

Izbor proizvodjača i modela je u direktnoj vezi sa dubinom dzepa i ličnim pristupom tj. afinitetima prema varaličarenju tako da se sada ne bih bavio predlozima.Ja imam neke svoje favorite ali o tom potom.
Nadam se da će biti i drugih  konkretnih predloga i takodje suprotnih mišljenja  na ovu temu  u budućim postovima ,što će u mnogome doprineti budućem pravilnom izboru štapova za ovu vrstu varaličarenja.

Van mreže ilunga

• Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: Novembar 13, 2013, 10:01:49 posle podne »
Stara muka bez novih resenja,

Dao si odgovor u prvom postu,sa duzim i meksim stapom moze varalica da se lansira na pristojnu daljinu,
samo onda zaboravi na dzig i na pravovremene kontre,eventualno neka kasika pa lagana vuca...

Sa kracim i krucim stapom mozes lepo da dzigas ali uglavnom ne moses da dobacis gde bi hteo pa se nerviras  :besan:

Stavis debelu strunu pa ne mozes da dobacis pa se nerviras  :besan:

Pa stavis tanju strunu udari riba pa ti pokida pa se nerviras  :besan:

Tri godine se ja vec cimam sa tim,

Najveci problem na moru je pohvatati migraciju ribe,gde i kad dolazi,kad i gde odlazi,i gde u odredjenom trenutku moze da se ocekuje
kad se tu malo udje u stos prestane covek da trosi vreme uzalud i da baca u prazno.

isto migracija ribe nije kao u reci i kanalu,
"ako nije uz obalu onda je u glavnom toku,bacim nesto teze pa je pogodim u glavu"
Na moru se migracija racuna u kilometrima

Za svakodnevno pecanje na moru mora da se odradi dobra priprema,
ima sajtova sa dubinom dna pa prvo buljim u njih pre nego sto krenem na pecanje
Nasao sam mesta gde sa stene dohvatim dubinu i preko 100 metara itd itd

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
« Odgovor #3 poslato: Novembar 13, 2013, 10:54:29 posle podne »
he he

znao sam to zato sam i stavio u naslov teme  namena: površinci - plitkoronci 

:emoha15:

Van mreže ilunga

• Klub RiboLovci
« Odgovor #4 poslato: Novembar 13, 2013, 11:02:24 posle podne »
Nisam to video  :Milance 22:

Promasio sam temu  :oops: ...opet

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
« Odgovor #5 poslato: Novembar 14, 2013, 11:05:40 pre podne »
Ilunga ja za to tesko morsko varalicarenje imam alat . :happy:
CTS CATFISH 120 gr  sa Slamerom 360 da zavrasava posao kad su u pitanju varke od 25gr pa na vise sve do 60-70 gr.
Zilav bacacki stap a akcije taman za daleke izbacaje.A i sa dzigom nece imati problem na moru.

L i ML sam vec probao i odabrao CD XLS 28 gr. 66mil.PSI,vrsna akcija ,ili sto bi rekli radi prvom trecinom.
Izbacuje punu spulnu ,100m , sa pilkerima  13gr,a i sa 15-16 gramskim voblerima sa WT radi dlicne izbacaje.Upren sa Caldiom 2508 ,7kg drag, SW ready ,i prporucena od daiwe za  Seabass-a

Jos da nadjem jedan M ili MH i pokrio sam sve  na moru sto bi mene zanimalo u ovom trenutku: jao :

Van mreže Mladjen

• Klub RiboLovci
« Odgovor #6 poslato: Novembar 15, 2013, 11:09:10 pre podne »
Puno je dilema ,rjesenja ima ali su obicno jako skupa,najbolje bi bilo kupiti mali brodic(kosta koliko i neki vasi stapovi)i dolaziti loviti i na odmor uvijek na isto mjesto,imate svoj brod i lovite sa postojecom opremom iz broda,sve mozete onda odraditi,druga solucija je skompiti se sa nekim od mjestana pa loviti zajedno,iznajmiti brod i sl.Treca solucija je najskuplja,imati opremu za sve situacije,vise stapova koji ce pokriti sve izazove koji se nalaze pred vama.Dileme su velike,osobno nikada ne bi kupovao opremu koju ne mogu vecinom isplatiti ulovom(ili pretplatiti).Da me netko ne shvati krivo,lijepo je imati sve potrebno i ekstra skupo,ali treba se pokriti dekom(cebetom)koliko si dug,rekla bi stara poslovica,a onda i svi su zadovoljniji(zena)jer vidi da se oprema isplati,pa mozete kupovati jos,to je tako.Znam da gusti nemaju cijenu,ali svi ce biti zadovoljniji kada se oprema "kapitalizira"adekvatnim ulovom.Sve ostalo je gnjavaza,novcanika,vas,i tako....

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
« Odgovor #7 poslato: Novembar 16, 2013, 01:09:03 pre podne »
Angler's Republic

Shore Gun

Nekoliko interesantnih stapova iz ove serije , pristojne cene,za ovu vrstu varalicarenja

SFGS-89MHW <Wind Custom>   8ft.9inc.   2   MH   15-35g   -   -           0.8-2.0#   144g

SFGS-89M                                           8ft.9inc.   2   M   10-35g   -   8-20lb   0.8-2.0#   157g

http://www.palms.co.jp/rod/palms-elua/en/shoregun/

Ako ima ko da je probao mogao bi da nesto napise o bilo kom od njih .

Van mreže Chaki

• Administrator
  • Klub RiboLovci
    • http://www.ribolovci.com
« Odgovor #8 poslato: Novembar 16, 2013, 04:27:17 posle podne »
Gledao malo ove stapove. Japanac jak kao i mnogi a posto mi nedostaje jedan bas jak stap onaj 3m do 45lb mi deluje ok pogotovu sto je sa cenom vrlo primamljiv.

SFGS-103XH
10ft.3inc.   2pc.   Power:XH   30-90g Lures   15-40lb Line   PE1.5-4.0#   Rod Wt.266g   
¥23,000

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Sine, kad prodaš obraz, sve si izgubio u životu

„Lako je nauciti životinju, lako je i prostaka nauciti, ali je teško naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima“.

Na sledecim izborima glasam za AliBabu. On je imao samo 40 lopova

Tarabici; U Srbiji ce doci na vlast ljudi koji nece imati ni stida ni srama,vikace ja znam, a nece znati koliko ne znaju.......

Van mreže kingluj

• Moderator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #9 poslato: Novembar 16, 2013, 05:33:03 posle podne »
Meni dobra i Apia flow hunt :hehe:
Stop Wishing Start Doing

Van mreže Izar

• Klub RiboLovci
« Odgovor #10 poslato: Novembar 16, 2013, 06:48:31 posle podne »
Ovaj jako lepo, daleko i precizno baca...ciak i ovaj na 8,3ft je dovoljno dugacak...ima taj prvi sprovodnik koji trenutno smiruje strunu, akcija je seabass-gornji deo prava siba, sa osam malih jednakih provodnika, lansira varke idealno, u donjem delu snage napretek, nekako mu je teziste u rukohvatu, ooodlican balans, spoj je trn pa gornji deo nije masivniji i zato ne umara ruku...mana mu je - ne pravi se vise, a i nije nesto cest...

...i da, provereno baca prave varke na 50+...

http://www.plat.co.jp/english/zenith/suzuki/suzuki.htm

Van mreže Mladjen

• Klub RiboLovci
« Odgovor #11 poslato: Novembar 16, 2013, 07:57:05 posle podne »
Kingluj,koja je realna cijena takve apie kao tvoje?Mislim stap takvoga ranga.Jednom cu se i ja morati modernizirati.

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
« Odgovor #12 poslato: Novembar 17, 2013, 12:50:29 pre podne »

Van mreže mikroel

• Klub RiboLovci
    • m2m-solutions
« Odgovor #13 poslato: Novembar 18, 2013, 01:35:56 posle podne »
Shinmano EXSENCE

Naleteh na ovu seriju Shimano stapova na netu.
Radjeni za japansko trziste i nevidoh ih u ponudi u ostatku sveta.
Izbor modela veliki a izgledaju veoma interesantno.

U medjuvremenu,prosle godine, su dodati jos neki modeli.

http://fishing.shimano.co.jp/product/series/salt/seabass/impression/exsence07/index.html