Autor Tema: Laganim ili teškim priborom na mladicu?  (Pročitano 38438 puta)

Van mreže Aco

• Klub RiboLovci
Laganim ili teškim priborom na mladicu?
« poslato: Januar 10, 2010, 11:39:36 pre podne »
Majstori za mladicu raspalite ovde zbog cega ste za ili protiv kad je lagani pribor u pitanju kod ove vrste ribolova.
Ne znam kakav je osecaj imati mladicu na varalicarskom stapu,imao sam pre mozda nekih 10 godina jednu na plovak ali nije bila velika ali mogao bih to da zamislim......stap se savije kao da je lagani musicarski kad riba pocne vodu da sece kao torpedo.

Los_Pecaros

• Gost
Odg: Laganim ili teskim priborom na mladicu...
« Odgovor #1 poslato: Januar 10, 2010, 12:02:39 posle podne »
Dobra tema Aco,

i uvijek zanimljiva za postovanje na forumima.

Prije nego li napisem moja iskustva, treba naglasiti i to da vecina kolega mladicara sa EX YU prostora nema mogucnosti da mladicu lovi razlicitim komb. stapova i masinica, iz dobro poznatih (akonomskih) razloga. To ih, naravno, ne sprecava da love, i ulove, lijepe mladice jer "boj ne bije svijetlo oruzje..." - zar ne? :)

Zato se na ovakvim temama vazda javljaju i pisu u stilu: "... moj kolega je sa ovim-i-onim stapom ulovio onoliku...". Predlazem da ne idemo "u te vode" ovog puta. :)

Zimski lov mladice, sad aktuelan, podrazumijeva koriscenje "teske artiljerije" zbog svoje speificnosti a ljeti i na jesen je mozemo loviti i nesto laksim kombinacijma.

Stap SHIMANO "Diaflash" tb 50 - 100g (tezak svega 260 g) u komb. sa "Shimano" TP 5000 je dugo vremena moj izbor za lova na prelivima i terenima koji nemaju prepreka iza kojih bih morao da "cupam" mladicu. Sa extra-snaznom pletenicom, ova komb. daje mogucnost stvarnog uzivanja dok se vodi vobler/silikonac kao i osjeca sigurnosti kada se ima mladica na njemu. Ipak, krupnije mladice u nesto "zaje..nijim" terenima zadaju cesto i neresive probleme.

"Sportex" Kev Sea Spin tb 100g je za jednu klasu jaci stap ali ipak jos uvijek dovoljno senzitivan da (po)nesto mozemo osjetiti dok vucemo vobler. U komb. sa nekom od "Freilauf"-masina tezine do 600g pruza lijep ugodjaj i daje nevidjenu MOC ribolovcu! Ovom komb. je moguce land.ovati i kapitalne mladice (primjer najveci ikad ulov sa Drine - 30 kg!!!).

Najlaganija komb. , na zalost i nestvarno skupa, je stap "RST" M3 TB 90g u komb. sa masinicom "Shimano Aero Techinum" XSA MGS 10000 (teska svega 495g). Za razliku od Kev Sea Spin-a koji nema (prijeko) potrebnu "ostrinu" za brzu kontru, ovaj stap je mnogo "brz" sa rezervom snage da drzi i kapitalne mladice. Dok ga imate u ruci i pletenicu na masinici, vjerujte... ne treba da uopste da imate kontakt sa ribom - uzivanje je i prilikom samih zabacaja i vodjenja mamca ZAGARANTOVANO! :)

Sva tri pomeuta stapa predstavljaju sjajne opcije ali nijesu i ... savrseni. To je tako kad se njima kani loviti mladica. Naime, kod svakog od njih se desavaju lomovi prilikom kontri (posebno kod poslednjepomenuta dva).

Eto, toliko od mene... za sad. :)

Bistro.

Van mreže IgorNL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: Januar 10, 2010, 12:36:27 posle podne »
Amerikanci imaju citave serije stapova za lov lososa i velikih steelhead-a( za koje tvrde da su borbenije od mladica).
To su stapovi sa nesto meksim vrhom i jakim donjim delom a po svim perfomansama mnogo laksi i udobniji od stapova koje koriste nasi mladicari.

Losi, taj tehnijum sto ti spominjes je ovde u Holandiji stekao neverovatnu popularnost kod morskih varalicara...po mnogima najbolji stap sto je Shimano izbacio na evropsko trziste...vis ese ne pravi na zalost.

Da napomenem da nemam ama bas nikakvog iskustva u lovu mladice pa me nemojte shvatati za ozbiljno...ja samo kazem sta mislim o svemu ovome.

Los_Pecaros

• Gost
« Odgovor #3 poslato: Januar 10, 2010, 07:02:18 posle podne »
Vjerovatno si napisao lapus i imao na umu Diafalsh. da, stap je sjajan i ima veliku rezervu snage, pored toga sto je lagan i elegantan.

Steelhead je, defnitivno, borbenija riba od mladice, koja uopste nije neki spec. borav, cak sta vise i na nasim prostorima ima nekoliko borbenijih riba.

Fazon u lovu mladice je da je uopste zaje.es, jer je najpametnija riba ubjedljivo od svih. Zato je potrebno iamti jako "ostar" stap da bi je s brzom kontrom (kada se lovi voblerom) i uboli.

Van mreže Aco

• Klub RiboLovci
« Odgovor #4 poslato: Januar 10, 2010, 07:11:37 posle podne »
Koliko  mogu da shvatim potreban je brz stap da bi se ubola ali opet postoji opasnost da zbog svoje brzine pukne u kontri (koliko razumem to se cesto desava?).Postoji li neki kompromis?

Van mreže IgorNL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #5 poslato: Januar 10, 2010, 08:08:27 posle podne »
U pravu si, na taj Diaflash sam mislio. 
Ajde da najzad cujem od nekoga da mladica nije najjaca riba na svetu.  :drinks 1:

I ja sam cuo da je mladica jedna od najinteligentnijih riba i da ju je jako tesko prevariti.
Isto tako mislim da ljudi kod nas uglavnom love isprobanim tehnikama...ja bi to radio malo drukcije...mislim da bi jako mnogo eksperimentisao i to bas sa laganijim priborom.
Konkretno...mnogi ribolovci znaju tacno u kojem viru je mladica, cesto cak i na kojoj poziciji....ja bi se otelio i isprobao sve sto znam dok je ne uhvatim....mozda bi to trajalo i deset dana ali bi je na kraju ipak izvadio(bar se nadam).

Van mreže Borijan Dabić

• Klub RiboLovci
  • Subotica Fishing Team
« Odgovor #6 poslato: Januar 10, 2010, 08:46:32 posle podne »
svoju prvu mladicu izvukao sam sa stapom Shimano diaflash t.b. 15-45 i sa masinicom cormoran max 3 2500, bila je dugacka 83 cm bez repa... borba je trajala 5-6 minuta... al mislim da je uzela u brzaku nebi imao nikakve sanse da je izvucem....
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Van mreže Dragan_BL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #7 poslato: Januar 10, 2010, 09:38:25 posle podne »
Koliko  mogu da shvatim potreban je brz stap da bi se ubola ali opet postoji opasnost da zbog svoje brzine pukne u kontri (koliko razumem to se cesto desava?).Postoji li neki kompromis?
To se dešava samo ako je prethodno štap imao kakvo oštećenje
da je borac jeste i jaka jeste al baš toliko :unknown:
najveći problem je što se lovi u bukovima ulazima u virove ogroman protok vode
zbog tog mora da bude motka da je čupa
brz štap mora da bude zbog kontre

Van mreže Vladan

• Preminuli clanovi
  • Klub RiboLovci
  • *
« Odgovor #8 poslato: Januar 10, 2010, 09:53:50 posle podne »
Po snazi mladica je jedna od najjačih riba, pogotovo kad se svemu doda snaga brzaka, protok vode i nepristupačnost terena na kome živi. Po lukavstvu, ne znam da je nešto lukava u borbi, koliko je lukava u težini da je prevariš. U borbi nema lukavije ribe od šarana koji koristi svaku, ama baš svaku priliku da pobjegne..., ima u glavi skeniran ogroman prostor tako da ako mu date i najmanju šansu, zajebaće vas..., vjerujte znam šta pričam..., a o borbenosti da ne pričam, bobičak se sam uvjerio, kad je gledao izvlačenje divljaka od 17.5kg. Po snazi i ludosti daleko je poznat amur, koga džaba ne zovu riječni torpedo...

Van mreže Dragan_BL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #9 poslato: Januar 10, 2010, 10:07:23 posle podne »

Porediš borbenost i lukavstvo ove dve ribe
znam da loviš šarana ali
de pročitaj šta si napisao

Los_Pecaros

• Gost
« Odgovor #10 poslato: Januar 10, 2010, 10:27:44 posle podne »
U pravu si, na taj Diaflash sam mislio. 
Ajde da najzad cujem od nekoga da mladica nije najjaca riba na svetu. :lol: :drinks:

I ja sam cuo da je mladica jedna od najinteligentnijih riba i da ju je jako tesko prevariti.
Isto tako mislim da ljudi kod nas uglavnom love isprobanim tehnikama...ja bi to radio malo drukcije...mislim da bi jako mnogo eksperimentisao i to bas sa laganijim priborom.
Konkretno...mnogi ribolovci znaju tacno u kojem viru je mladica, cesto cak i na kojoj poziciji....ja bi se otelio i isprobao sve sto znam dok je ne uhvatim....mozda bi to trajalo i deset dana ali bi je na kraju ipak izvadio(bar se nadam). :lol:

Nije nikakav spec. problem "provaliti" u kojem se viru nalazi mladica. ONA se jednostavno pojavi i da nam do znanja to. Fazon je u tome sto se ONA jako rijetko hrani i sto kad krene u lov veoma efikasno dolazi do plijena. Zimi taj lov traje duze, zato je i sana da je sretnemo veca.

Sa adekvatnim priboromm nikakav problem nije izvuci primjerke tezine do 15-tak kg. Ta igra traje obicno nekoliko minuta. Frka nastaje kad vam mamac uzme veca i snaznija riba, i sto kolega gore napisa, kad su bukovi blizu... bude "cupavo".

Stapovi pucaju na kontre samo kada je pletenica na spulni. Velika mladica ima "101 nacin" uzimanja mamca... ali kada ga (u punoj brzini) pokupi unaletu niz vodu... i tada joj ribar udari kontru... puca stap bez obzira da li je imao ostecenja. Jedino ako ribar padne u tom trenu (ili klekne) sto se desava, stpa ostaje citav. Naravno, pisem o stapovma za srednje-tesko varalicarenje.

Stara dobra "Sportex" 9-tka ili moj "Exori" Gladijator (2.6 m 250g tb) ne pucaju ni ako im vola zakcis (i pri tom se razobada)!   cool:

Van mreže Dragan_BL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #11 poslato: Januar 10, 2010, 10:54:02 posle podne »

Stapovi pucaju na kontre samo kada je pletenica na spulni. Velika mladica ima "101 nacin" uzimanja mamca... ali kada ga (u punoj brzini) pokupi unaletu niz vodu... i tada joj ribar udari kontru... puca stap bez obzira da li je imao ostecenja.

Dril odradi svoje

Los_Pecaros

• Gost
« Odgovor #12 poslato: Januar 10, 2010, 10:55:22 posle podne »
Drzis ga otpustenim ???

Van mreže Dragan_BL

• Klub RiboLovci
« Odgovor #13 poslato: Januar 10, 2010, 10:57:35 posle podne »
Sasvim mal dril

Los_Pecaros

• Gost
« Odgovor #14 poslato: Januar 10, 2010, 10:59:31 posle podne »
Ok. Stvar licnog nahodjenja.

Ta "milisekunda" odlucuje da li imas.. ili nemas ribu. Zar ne?