Autor Tema: "Balerina, sportska korist ili šteta"?  (Pročitano 1776 puta)

Van mreže Keltan

• Klub RiboLovci
"Balerina, sportska korist ili šteta"?
« poslato: Februar 02, 2010, 04:34:58 posle podne »
Evo Moki ovde mozes  o tome pisati.... :hi:
Macedonia
Leave your ego at the door, fish make us all equal

Van mreže moki

• Klub RiboLovci
Odg: "balerina, sportska korist ili šteta"?
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2010, 06:09:24 posle podne »
 Neznam šta bi ostali rekli ali i ja sam u dilemi kako da postavim ovaj tekst, kao istrebljenje štetočine,odnosno soma ili sportska korist. Na Bovanskom je čamac strogo zabranjen! Tako piše u dozvoli.Prećutnim dogovorom dozvoljen je "nekom" a samo takvi mogu da uhvate kapitalca od 30kg pa nagore.Ima soma i od 90 i više ali ne može se uhvatiti. Način koji je dozvoljen na ovoj vodi je "BALERINA", kanap od 3mm na dužini od 300-400metara od obale(samo se tu u

sredini nalaze ti ogromni), usidrena flaša od kisele vode od 1,5lit i to je to.Na dva tri metara od flaše vrtilica sa predvezom od 1mm,od 30-ak cm, damova ili ownerova papagajka, i keder beovica ili bandar. Može se staviti tri udice, I po svakoj dozvoli tri štapa.Štapovi su na obali samo fiktivno, da kao nebi bio krivolov.Po soma se mora čamcem a ponekad i sa dva.Verujte jednog nismo mogli ni da vidimo celog.Od dva udara repom umalo nije izvrnuo elanov četvorosed.Izgledalo je da vučemo betonski stub iz vode. Karabinjer kopču je polomio. Sutra dan je uhvaćena ženka od 60kg na gotovo istom mestu.Vreme ovakvog pecanja je non -stop od marta do oktobra osim u mrestu kad se udice skinu.Neko je uvek na vodi.Kažite vi sada meni šta je ovo? Krivolov ili spas ostalih vrsta? Istina ribe u Bovnu je sve manje jer je som sve pojeo.Napreduje strahovito brzo.Kad je jezero napravljeno ništa nije sečeno tako da su čitave šume ostale pod vodom, stare vodenice uz Moraviško korito.Dubina na sredini jezera je 22m a kod brane kažu da je oko 60 pri normalnom vodostaju. Bilo je babuške,skobalja, klena koliko hoćeš a sada svega toga nema.Ima štuke i smuđa ali smo videli u želudcima nekih velikih da mu je smuđ od 500gr poslastica.Može se i štapom ali su retki primerci jer se on isključivo hrani po površini i samo je u mrestu pored obale.Ima mesta prema Soko Banji gde se može klasično pecati sa obale ali jezero je isprepletano kanapima tako da nema prostora za neki manevar. Som sa mojih slika je ulov moga ujaka i mene sa kraja avgusta prošle godine.Imao je 63kg i preko 5kg svarene ribe u sebi. Dakle, slike somova preko 20kg sa Bovna i ribolovaca koji se hvale da su ih štapom uhvatili gledajte sa rezervom. Sama slika njegovog izlaženja i bacanja iz vode liči na plivanje kita sa televizije a mi za kitove nemamo pribor. Kakvi su vaši stavovi prema ovom?
Pecaj da bi uživao!

Van mreže Keltan

• Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: Februar 04, 2010, 05:48:42 posle podne »
Pa ako je som ''stetocina'' odavno ne bi bilo nista drugo u vodi tamo gde je njemu prirodno staniste.E sad tamo gde ga nije bilo a poribili sa njime ,ko zna svasta moze da se desi..!Moki ,a jel bilo soma u toj reci prije izgradnje jezera?
Sto se tice nacina kako ga tamo love,meni to izgleda potpuno nesportski ako sam dobro shvatio sta si napisao..meni to lici na struk   :scratch:
Dok za ostalih vrsta ribe u jezero,ne verujem da ih je som potamanio,pre bih poverovao da su ih ljudi potamanili!I ako ima puno potopljena stabala,podmladak ima gde se sakriti i porasti...sigurno mrest im uspeva ,osim ako vodostaj nije konstantan za vreme mresta...!  :drinks 1:
Macedonia
Leave your ego at the door, fish make us all equal

Van mreže moki

• Klub RiboLovci
« Odgovor #3 poslato: Februar 04, 2010, 09:32:35 posle podne »

Pa donekle si u pravu. U pitanju je reka moravica. Nije poribljeno somom, bio je tu mada u malim količinama ali znaš kako ide, jludi donose a i ptice na nogama donose ikru koja se zalepi. Mnogo je bilo bele sitne ribe, to je neopisivo.Imao šta da jede, međutim jeo je i babušku. Nju su ljudi dolazili da gledaju kako pridveče "proključa" na vodi.Nisam video godinama da se riba veća od pola kile baci iz vode.Ima ribe ali sve manje.Ovo je jezero imalo dosta krkuše i skobalja, klen je bio matična domaća vrsta.Navežem kao klinac mušice i vaser kuglu i samo one od pola kile hvatam. Sve se to izgubilo odjednom, za dve tri godine. Kasnije je poribljeno smuđem koji je ubrzo namamio komercijalne "ribare" mreže su počele da se prodaju na kilo u prodavnicama i tako rasulo je krenulo. Zlo je veće što je to potopljeno granje i čitave šume istrulelo i stvorilo mulj u zalivima tako da su se i dubine promenile. Trenutno je najveći problem to što ne možemo da koristimo čamce.Kad bi ih koristili nebi ribokradice smele da vršljaju jer je veće prisustvo ljudi na vodi. Uglavnom nije loše, još uvek može da se uhvati lep smuđ, peca se na povlačenje i olovnu kapicu na keder, (to je najefikasnije) a ima od skora štuke, pa sad ko voli nek izvoli.Inače u okolini Niša  ovo je jedina ozbiljna voda za pecanje
Pecaj da bi uživao!