Autor Tema: Samostalna izrada fly strune  (Pročitano 13624 puta)

Van mreže dragant

• Početnik
Samostalna izrada fly strune
« poslato: April 06, 2012, 10:24:39 pre podne »
Da li je neko pokušao ili samostalno izradio fly strunu ?

Van mreže dragant

• Početnik
Odg: Samostalna izrada fly strune
« Odgovor #1 poslato: April 23, 2012, 04:55:13 posle podne »
Zar niko nije probao mušičariti sa fly line konstantne  dužine (брандахлыст, tenkara) ?

Van mreže simke

• Moderator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: April 23, 2012, 11:48:21 posle podne »
kolega ne znam da li iko ima dovoljno vremena da se ko toga zeza  :unknown: Pored svega sto se nudi danas po kol'ko tol'ko povoljnim cjenama ne vidim kako bi se ta samostalna izrada isplatila.

Van mreže Napadač

• Klub RiboLovci
« Odgovor #3 poslato: April 24, 2012, 01:39:21 pre podne »
Da li je neko pokušao ili samostalno izradio fly strunu ?

: jao : : jao : : jao :

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #4 poslato: April 24, 2012, 07:00:12 pre podne »
kolega ne znam da li iko ima dovoljno vremena da se ko toga zeza  :unknown: Pored svega sto se nudi danas po kol'ko tol'ko povoljnim cjenama ne vidim kako bi se ta samostalna izrada isplatila.
Šta ako mi je potrebno samo par metara konusne strune nestandardne težine za nestandardni štap? O cenama ne bih pričao, različiti smo.

Van mreže simke

• Moderator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #5 poslato: April 24, 2012, 02:46:01 posle podne »
Ovde kod mene mozes da nadjes musicarsku strunu, ne bas najbolju ali za 30, 40 dolara veoma solidnu. Zato sam to rekao za cjene. Ja sam ga koristio 3 godne bez ikakvih problema. Cabelasova marka.

Sto se tice tezina, prave ih od 1 pa do 14 ja mislim, trebala bi da se nadje prava i za taj nestandarni stap. A ne znam jedino kako si sam mislio da pogodis tu tacnu tezinu? Kontam da nije jednostavno bez nekih masina i zajebancija. Najbolje da saznas koja bi ti tezina otprilike trebala i raspitas se kod musicara ima li ko stare fly strune ili ako misle da bace strunu koju trenutno koriste.

Znas li otprilike koja bi ti tezina strune trebala za taj stap?

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #6 poslato: April 24, 2012, 04:17:51 posle podne »
Hvala Simke, setiću se Vas kad dodje  vreme za kupovinu. Osnovna ideja je fiksna dužina strune( naravno sa predvezom), otprilike dva puta duža od dužine štapa. Japanci proizvode i odgovarajuće štapove i za njih odgovarajuće strune, ali cene su za nešto tako !!! U Evropi je taj sistem mušičarenja bio uobičajen  pre upotrebe čekrka, štapova sa provodnicima. Ako je moglo tada, što ne bi moglo i danas. Inače i japanci i amerikanci i rusi i dan danas prodaju konjske dlake za samostalnu izradu struna.
Da li struna odgovara štapu jednostavno se može utvrditi po njenom ponašanj pri zabačaju. Ako je preteška preterano savija štap, teško se podiže sa zemlje, leti nisko i opterećeno, zmijasto  pada.  Ako je previše laka, u letu u nekoj tački zastane i počinje zajednički da pada. U vazduhu se formira zavojna linija i struna pada prstenasto.
Isprobavao sam izradu četvorostruke pletenice od poliamidnog konca, ide lako i brzo, nije to tako teško. Rezultat je sjajan, struna  je idealano savitljiva, ali voleo bih da saznam tudja iskustva, pogotovo oko impregnacije. Podaci o impregnaciji , koje ja posedujem, nisu baš savremeni.
Možda mi se ipak neko javi ?   

Van mreže simke

• Moderator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #7 poslato: Maj 01, 2012, 02:32:19 pre podne »
Tu sam ako zatreba. Srecno sa tom izradom, ja stvarno pojma nemam sto se toga tice. Mozda ne bi bilo lose da posjetis neke musicarske forume i tamo pitanje postavis.

musicarenje.com i musicarenje.org

Poz  :hi:

Van mreže Napadač

• Klub RiboLovci
« Odgovor #8 poslato: Maj 01, 2012, 02:41:25 pre podne »
Hvala Simke, setiću se Vas kad dodje  vreme za kupovinu. Osnovna ideja je fiksna dužina strune( naravno sa predvezom), otprilike dva puta duža od dužine štapa. Japanci proizvode i odgovarajuće štapove i za njih odgovarajuće strune, ali cene su za nešto tako !!! U Evropi je taj sistem mušičarenja bio uobičajen  pre upotrebe čekrka, štapova sa provodnicima. Ako je moglo tada, što ne bi moglo i danas. Inače i japanci i amerikanci i rusi i dan danas prodaju konjske dlake za samostalnu izradu struna.
Da li struna odgovara štapu jednostavno se može utvrditi po njenom ponašanj pri zabačaju. Ako je preteška preterano savija štap, teško se podiže sa zemlje, leti nisko i opterećeno, zmijasto  pada.  Ako je previše laka, u letu u nekoj tački zastane i počinje zajednički da pada. U vazduhu se formira zavojna linija i struna pada prstenasto.
Isprobavao sam izradu četvorostruke pletenice od poliamidnog konca, ide lako i brzo, nije to tako teško. Rezultat je sjajan, struna  je idealano savitljiva, ali voleo bih da saznam tudja iskustva, pogotovo oko impregnacije. Podaci o impregnaciji , koje ja posedujem, nisu baš savremeni.
Možda mi se ipak neko javi ?

Auuuu ... ceo svet teži da ide napred, a ti pominješ konjsku dlaku i slične nebuloze ... kakvi (bre) Japanci i štapovi (i još strune spec. pravljene za iste) ... hajde uputi nas gde to možemo da vidimo (te Japance)

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #9 poslato: Maj 01, 2012, 08:23:12 pre podne »
Auuuu ... ceo svet teži da ide napred, a ti pominješ konjsku dlaku i slične nebuloze ... kakvi (bre) Japanci i štapovi (i još strune spec. pravljene za iste) ... hajde uputi nas gde to možemo da vidimo (te Japance)
Udješ u Google, uneseš : "tenkara" kao reč za pretragu, pa onda recimo na sajt "Tenkara USA".
Ja lično nikad ne bih koristio konjsku dlaku, a i da hoću ne znam kako do konjušnice, niti kako bih isekao. Plašim se konja. :sarc: Ne znam ni kako se obradjuje, veže. A prodaje se! Inače sam pročitao tekst koji detaljno objašnjava prednosti konjske dlake ! Ko bi ga znao ?
Japance cenim zato što se drže svoje tradicije. Polazeći od nje uveli su grafitne štapove, nove materijale za strune, a zadržali su nešto istorijski svoje,  zaslužuju bar našu pažnju.
 Tenkaru kao snast smatram za interesantnu kao oblast za istraživanje, svakom dostupnu i dobru kao ulaz u svet mušičarenja. Po meni ona je  i za one kojima je dosta standardizacije, potrošačkog elitizma.

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
« Odgovor #10 poslato: Maj 01, 2012, 12:13:43 posle podne »
Dragane to za tenkaru nije klasična mušičarska struna, ipak je za nju potrebna posebna tehnologija za izradu, koja je i komplikovana a i skupa.
Lov na tenkaru tehniku je lov na dužinu predveza, to je klasični konusni upredeni predvez dužine od 7,5 ft. do nekih 13 ft. i nije uopšte komplikovan za izradu, može da se koristi i na klasičnoj mušičarskoj opremi i da se vrlo uspješno koristi, pogotovo na malim planinskim potocima, ja lično vrlo dobro izrađujem pomenute predveze i ako ti treba mogu ti poslati šemu izrade.

:-)

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #11 poslato: Maj 01, 2012, 01:14:41 posle podne »
Hvala Djomla,
unapred se zahvaljujem za šemu izrade, voleo bih da je vidim.
Pozdrav

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
« Odgovor #12 poslato: Maj 14, 2012, 11:53:22 pre podne »
Ovo je moja šema po kojoj ja radim upredene konusne predveze za mušice, dužinu možeš da koriguješ kao i debljinu  :proost:
Nadam se da si uspjeo skontati izgled šeme, uopšte nije problem za uraditi  :emoha15:

http://opff.org/furled-leader/furled_leader.html

:-)

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #13 poslato: Maj 14, 2012, 04:01:54 posle podne »
Hvala Djomla, proučiću, pa ću probati.
Pozdrav

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #14 poslato: Jun 20, 2012, 07:32:49 posle podne »
Probao sam. Onaj koji je izmislio metod je baš pametan. Rezultat je sjajan. Morao sam da unesem malu promenu. Dok sam se slepo držao uputstva, na kraju sam  uvek dobijao "kovrdžavu" i nedovoljno čvrstu strunu. Zato sam počeo da ,na kraju kada se u kontra smeru upredaju već upredene niti,  umesto dve upredam  tri. Sa tri se dobija ono pravo.