Autor Tema: Samostalna izrada fly strune  (Pročitano 13625 puta)

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
Odg: Samostalna izrada fly strune
« Odgovor #15 poslato: Jun 21, 2012, 03:18:01 posle podne »
Eto vidiš, nije teško, ja sebi već godinama radim sam upredene predveze.
Ti možeš komotno da se igraš dužinama, debljinama, itd. Kada usavršiš izradu onda imaš beskrajne mogućnosti kombinovanja dužine i debljine, jačine konusa i svega ostaloga  :e15:
Drago mi je da sam pomogao, jel smješno je plaćati tu cenu a za iste pare sam sebi uradiš 3 do 5 predveza  :Milance 31:
:-)

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #16 poslato: Jun 21, 2012, 04:37:09 posle podne »
Potpuno si u pravu. O zadovoljstvu kada neštno dobro , svojim rukama, napraviš i da ne govorimo. Hvala još jednom.

Van mreže tommylee

• Klub RiboLovci
« Odgovor #17 poslato: Jun 22, 2012, 01:39:24 posle podne »
Pomno pratim temu i mogu reći samo svaka čast za istrajnost!
Očekujem izvještaj kada sve sklopiš i isprobaš zvanično na vodi.

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #18 poslato: Jun 22, 2012, 04:13:41 posle podne »
Obećavam Tommylee,
uskoro krećem u planine.

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #19 poslato: Jun 30, 2012, 08:20:34 pre podne »
Bio sam i na žalost,  brže sam se vratio nego što sam otišao.
Planina, mala rečica, nigde ni staze, ni puta, nema sela, divota za odmor. Oko rečice je neprohodna džungla. Kretali smo se kroz nju kad je to bilo moguće, a kad nije strmim obroncima planine  koji čine kotline ili klance. I to je bila lepota.
Na jednoj takvoj strmini, prvog dana,  supruga se okliznula, pala, obrtala se i jedva zaustavila. Ozbiljno je povredila koleno. Sada je u gipsu. Sa takvom povredom najteže nam je bilo da se vratimo nazad, kilometrima do civilizacije . Od pecanja ništa.
Ali da od početka izložim ideju teme foruma koju sam započeo . Na mušičarenje sam slučajno naleteo čitajući neku drugu ribolovačku knjigu. I tako sam se navukao. Kada sam poželeo da sve to praktično isprobam našao sam se u dilemi. Kupiti skupi pribor, a onda nakon nekog vremena, shvatiti da mušičarenje nije za mene, pa onda opremu skloniti negde da skuplja pršinu, činilo mi se besmisleno. Kupiti najjeftiniju opremu opet je besmisleno, jer ako se ispostavi da ja jesam za to, onda su i to opet bačene pare. Sa još toliko novca, koliko sam već potrošio, mogao sam od početka  kupiti solidniju opremu. Rešenje je bilo uzeti bilo kakav štap i za njega  dobaviti odgovarajuću  konusnu strunu fiksne dužine. Svi kursevi tehnika zabačaja  počinju: odmotajte strunu dva puta dužu od dužine štapa... Problem je jedino bio kako  za takav "bilo kakav štap" napravi odgovarajuću strunu. Odgovarajuća znači dovoljno teška. Upletao sam lagani poliamidni multifil, u početku, u niti različitih debljina, čvorovima te sekcije mudjusobno povezivao, dok me Djomla nije uputio ka najboljem metodu bez čvorova. Da bih konusnu strunu otežao impregnirao sam je  mešavinom parafina, prirodnog voska i vazelina. Za finu,  dodatno regulaciju  težinu i protiv lepljivosti  na kraju sam je premazivao  običim firnajzom. Za obuku je takva snast sasvim  dovoljno dobra.
Za praktični ribolov na strunu treba dodati par stopa dug tipet, mušicu i to je to . Tenkara. Na klipovima se čini da to , sa odredjenim preduslovima, funcioniše. Ako zaista funkcioniše onda je i mušičarenje dostupno svakome , makar za početak, kao brzi ulaz u svet mušičarenja.
Na kraju, pridružujem se Tommylee-ju u očekivanju izvešataja i pozdrav svima.

Van mreže simpson H

• Lovac
  • Klub RiboLovci
    • http://www.musicarenje.com
« Odgovor #20 poslato: Jul 03, 2012, 11:19:23 posle podne »
Musicarenje bez osnovnog poznavanja fly castinga zapravo nije musicarenje. Tenkara je sviranje qrcu a domaci naziv za tu tehniku je pec, brzi pec, kako ko vec voli. To sto se na kraju sistema nalazi vestacka musica nikome ne daje za pravo da ovu tehniku naziva musicarenjem, jer ona to nije! Vrlo jednostavno. Musicarenje samo po sebi nije nista skuplje sto se tice pribora, od ostalih dobro poznatih tehnika. Sve je stvar pristupa i licnih afiniteta.

Van mreže dragant

• Početnik
« Odgovor #21 poslato: Jul 04, 2012, 10:02:43 pre podne »
Ja na forumima pre svega tražim potrebne podatke, a ako pronadjem i neku informaciju tim bolje. Sve informacije do kojih kasnije dodjem, a tiču se započete teme na forumu, ostalima  predočim i to ako ni zbog čega drugog, onda iz pristojnosti. Sve priče izvan toga , pogotovo sa nepoznatima , smatram besmislenim. Kako sam ja započeo ovu temu učiniću izuzetak.
Početnik sam te mi sledi osvajanje tehnike i nečeg još važnijeg : etičkog odnosa prema objektu ribolova i kolegama. Biti sjajan tehničar, a ne posedovati ove druge dve osobine je ništa. Tek kada to postignem mogu ravnopravno razgovarati ili podučavati.
A šta mogu odmah ? Mogu da podsetim na definiciju  pojma u logici . Da li nešto pripada nekom pojmu ili ne pripada zavisi od definicije tog pojma. Kako se definiše mušičarenje ? Konkretno : ako koristim konusnu strunu , fiksne dužine  i tako, nekom od poznatih tehnika, zabacujem  da li je to mušičarenje ? Možda je problem u  dužini strune koja je najčešće u tenkari približno jednaka dužini štapa ili je problem u fiksnoj dužini ? Ako ima uslova na vodi ko mi brani da  koristim dužinu koja je dva puta duža od dužine štapa. Moguće je koristiti i četvorostruku. Kolika je dužina strune pri "klasičnom" bow and arrow  zabačaju ? Šta ima čekrk koji ne koristi pa je to mušičarenje ? Šta je češko-poljsko nimfaranje ?
Što se tiče cene opreme to je priča za sebe. Šta je kome skupo, koliko ko ima , ko može severno od Polarnog kruga ili u Argentinu, a ko ne ? Kad bi o tome pričali   duboko bi zabrazdili u domen etike, politike. Neukusno,  zar ne ?

Van mreže simpson H

• Lovac
  • Klub RiboLovci
    • http://www.musicarenje.com
« Odgovor #22 poslato: Jul 05, 2012, 11:30:51 posle podne »
Ti si druze sve pobrkao.

Fly casting je esencija musicarenja i ono sto ga definitivno odvaja od drugih nacina ribolova. Znas ono kad ugledas nekoga sa 100m i znas sta radi? NEODVOJIVI deo musicarenja! Sigurno ce ti neko reci kako je primarni cilj ulov, onda veruj mi, batali musicarenje jer ima daleko efikasnijih nacina kako doci do ulova. Osim toga, zasto ogranicavati sebe duzinom zabacaja?

Sto se tice "etickog odnosa prema objektu ribolova i kolegama" to je stvar vaspitanja i opet nema veze sa musicarenjem. Nije fer ni razmisljati kako musicarenje samo po sebi nosi taj deo, ispada da su varalicari, plovkarosi i ostali cist olosh?

Price sa nepoznatima su takodje sastavni deo forumskih diskusija, pa ne vidim zasto si uopste to pominjao.

Cesko-Poljsko nimfarenje ima sasvim malo dodira sa musicarenjem, odprilike kao tenkara.

Cenu sam pomenuo cisto da razbijem famu, koja inace vlada oko musicarenja kao skupog sporta. Sto zapravo nije istina. Nista skuplje od bilo koje druge tehnike. A ko koliko ima i sta je kome jeftino/skupo nije mi ni na kraj pameti da komentarisem. Ne vidim razlog da opet pominjes etiku i neukus.

I na kraju, ako je problem u tehnici fly castinga, javi se na PM rado cu ti pomoci u granicama mog znanja i preneti osnove, naravno for free.