Autor Tema: Kišvara, Besni Fok, Eldorado kanal. I ostali kanali u pančevačkom ritu  (Pročitano 23947 puta)

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
Kišvara, Besni Fok, Eldorado kanal. I ostali kanali u pančevačkom ritu
« poslato: Februar 02, 2013, 01:14:19 posle podne »
Ovi prelepi tereni nekad a i sada dosta plene s proleca ..jer tamo riba prva krece da jede..Kisvara kao kanal sad daleko od toga sto je bila ali jos uvek se mogu hvatati crvenperke i do 400 gr i babure i do 1kg...Nekada direktno dobijana voda iz dunava ..bilo i kecige i smudja i bucova...
sada je to druga prica ali mozda jos neko ide osim mene pa nesto moze i da kaze... :Mladjan 2:

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
  • ....najsjajnija zvezda je Karadjordjeva zvezda !
Odg: KISVARA,BESNIFOK,ELDORADO KANAL..I OSTALI KANALI U PAN.RITU
« Odgovor #1 poslato: Februar 06, 2013, 11:31:03 pre podne »
Pretece me kolega,
ja bas hteo da otvorim temu....

Eldorado ili Marija terezija - pogresni nazivi za kanal Galina greda. Katastarski se tako zove. Predstavlja prirodni deo autentnicnih kanala koji su nekada postojali u Ritu. Zatrpan je kod Kovaceve sume,blizu naselja Siroka greda a vodio je pravo do Secerane i Kovilova.
Tu kod Kovaceve sume, zivela je na salasu porodica Kovac. Gledajuci slike iz njihovih albuma sedamdesetih godina, Galina greda bila je neverovatno siroka, duboka i bistro plava voda. Prepuna svega. Kasnije je koriscena za ubacivanje vode iz Kisvare preko kanala Crni pretok.

Na zalost, kanali u Ritu su bleda senka nekadasnjih voda. Opustoseni strujom, mrezama.......zapusteni, zabaren, plitki i bez sveze vode.
Neverovatno je da se i danas moze pecati ponesto.

Malo slika iz arhive

Mladjani Chaki forsira legendarnu Kisvaru

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: Februar 06, 2013, 11:31:30 pre podne »
Kakve su tu stuke nekad bile.....

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #3 poslato: Februar 06, 2013, 11:32:19 pre podne »
Sama pumpa na Kisvari bila je izuzetan teren i njena okolina.
Danas su tu vikendice, larma, buka i od nekadasnjih rajskih zaklonjenih uvala nema nista....

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #4 poslato: Februar 06, 2013, 12:01:03 posle podne »
Evo i da ja kazem 2 reci...
Sve ovo sto si izlozio kolega je tacno ali relativno tacno kako bih rekao...Zasto ?
Riba na kisvari pre zida kod groblja koji je stavljen naknadno je imala mogucnost mogracija nadole nadole zavisi kako dolazi dunavska voda.Posto sam tamo radio na Vrbovskom ,znam kada je i kako dizana ustava da kazem i pustana voda u kanal..i bilo je svega od smudja,kecige,bucova i peseva...ostale ribe da ne spominjem...Situacija posle zida je bila sve losija i losija..
Sada je medjutim ostalo jos par kanala ...koji jos uvek imaju extra ribe,zasticeni su jer su udaljeni i od nasipa i od samog puta kolskog ili afaltnog glavnog kojim se dolazi na pumpu 5 cu ili pored nje...To pricam sa  razlogom jer sam se na te kanale posle stavljanja zida na kisvari,odomacio i imao super ishode i super ulove/govorim o prosecnim ribama/i raznovrsne..naravno..Ti kanali su teski za strujarose,mrezarose i ostale jer i m je obala jako nepristupacna nije uopste ravnomerna kako bi se pomislilo za kanal.Posebno sto kanali nisu veliki naprotiv mislim da tamo niko ne bi ni zastao da lovi a duboki su i do 2 a na nekim mestima i do 3,5m..to su ostaci kanala sisavaca gde se voda skupljala.Na zalost neka mi ne zamere kolege ne smem im objasniti gde su iz prostog razloga sto to brzo procuri i od te vode uskro nema nista i nicega...
Ti kanali drze crvenperke od 200-400 gr, babuske do 1kg,linjaci do 500 gr ,stuke nema recimo kao nekad ali 1,5 kg je neki prosek,ima i vecih 2,5 cak i 3kg...ali ne jedna dnevno nego  par slicnih u toku dana...Imao sam i sarancice oko 1,5 kg i manje ...sitnijih ima u izobilju....ima cugova kada on samo navali na hranu da ne mozes da se odbranis..

Znaci u jednu ruku ako tako grubo mogu reci  taj pustos na dostupnim vodama rita o kojima pricamo je doprineo da druge nedostupne vode ostanu netaknute ili na neki nacin zasticena jer uvek kruzi ova prica: TU SU PROSLI MREZAROSI,STRUJAROSI..tyu nema nicega ....No nije uvek tako
ili nije uopste tako jer  koliko znam i taj neki krivolovac zeli brzo da stavi mrezu i brzo da je izvadi jer trajanje operacije postavljanj mreze i vadjenje tarje neko vreme i zato trazi manje obrasli kanal,gde je lak pristup i za dolazak i odlazak kolima motorom,traktorom.itd...

Tamo,na kanlima P.rita riba prva proradi svake godine je to pravilo broj 1 otkako pecam i tamo cak i pre Borce i crvenke /kanali blizu ova dva mesta*/riba se peca...
Moje pitanje je sta se desava sa SIROKOM GREDOM ? Zna li neko ? : sjeti se : : sjeti se : : sjeti se :

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #5 poslato: Februar 06, 2013, 12:07:01 posle podne »
Sumo definitivno te znam sa Ovih voda....ti si uvek bio varalicar ..cak smo i 1x razgovarali ...

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #6 poslato: Februar 06, 2013, 12:34:13 posle podne »
Bice mi drago da se potsetim/o/.

Jos ako mi se prsluk vukao na dole, a ja rekao da nece ni da pipne..... :Mladjan 1:

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #7 poslato: Februar 06, 2013, 12:39:02 posle podne »
Opet malo iz arhive.

Na slikama moje komsije iz Padinjaka, vrsni varalicari Aca, Bora, Ranko......

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2013, 12:39:39 posle podne »
I naravno jedan omladinac

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #9 poslato: Februar 06, 2013, 12:41:43 posle podne »
Ovog treceg dole znam sa sigurnoscu...sto drzi vecu stuku...tako mi izgleda poznato...taj Ranko...
Vi ste varalicarili u zlatno doba tamo...tako da ovakvih stuka kao rankova je bilo ko salate..sada kada sam i ja cak resio da "zabacujem"varalicu..pustos od terena... a gledao sam kako cigani iz naselja vrbovsko  basacju bukvalno od kasike /obli deo/za jelo napravljenu varalicu sa jednokukom i imaju uspeh.... : jao :
To me je nateralo i ja da zabacim varalicu.... kao i kada sam zakacio u suprotnu obalu omiljeni vagler u travi  i kolega koji je bio samnom imao je zelju da baca varalicu i na kraju pecanja ..rasklopi neki ruski stap 2delni i imao je varalicu neku ko zna kakvu na stapu i zabaci mi gde treba iz 6 tog puta trzne pokida onu travu ..dovucem vagler a kako je trznuo tu XYZ varalicu padne ona u vodu i on povuce da je izvadi ....kada je jurnula Aligatorka ,velik raub na pola kanal i odnese i varalicu i najlon iskida itdi ode ..vecu stuku u zivo nisam video...
zanimljivo da se obe situacije desavaju u 1 danu i cigani sa kasikom i ovo sa vadjenjem vaglera... : jao :

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #10 poslato: Februar 06, 2013, 12:43:03 posle podne »
Dosta na vodama, posebno na Buku i Opovackom, a i na Kisvari

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #11 poslato: Februar 06, 2013, 12:46:29 posle podne »
Na buku uvek lose prosao ..moram da kzame na opovcu i tako i tako kisvara kao sampionski kanal za mene i sada moze da iznenadi...

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #12 poslato: Februar 06, 2013, 12:48:16 posle podne »
Za neke kanale o kojim pricam odradih i 2-3 duplexa za stuku/postavih i slike na ovom forumu/ jer znam da je ima i to ogromnih pa da okusam srecu... :koopje:
A gvozdjuriju samo kupujem i neki vobler kupim...

Van mreže SUMO

• Administrator
  • Klub RiboLovci
« Odgovor #13 poslato: Februar 06, 2013, 02:10:39 posle podne »
Duplexi osim rucnog rada cika Duleta pod mostom ne dadose rezultate. Cak i ogroman dupli lusoks.

Sto rece Shobaja, skidaj to i daj da ti neko napravi dva ubitacna lusoksa :)

Van mreže zofoni

• Klub RiboLovci
« Odgovor #14 poslato: Februar 06, 2013, 02:22:15 posle podne »
ne znam cika duleta kao takvog mozda i znam ali mu nisam znao ime ..lusox imam nameru da kupim meppsov i to 2ku...crvenosrebrnu opciju..
ko je shobaja ?sa foruma ili neko koga ne znam..