Autor Tema: Rijeka Pliva  (Pročitano 53752 puta)

Van mreže Borijan Dabić

• Klub RiboLovci
  • Subotica Fishing Team
Odg: Rijeka Pliva
« Odgovor #195 poslato: Mart 11, 2013, 01:41:13 posle podne »
Naravno da pišem o zakonu o koncesijama i uslovima pod kojim je sklopljen ugovor o koncesiji za obavljanje sportsko ekonomskog ribolova...

Sve ostalo je u nadležnosti organa RS. tj. da li će vidjeti potrebu da se taj ugovor izmjeni..... Jedna o bitnih izmjena u odnsu na prošli zakon je ta da koncesije sad može dati i lokalna zajednica, kolko se sjećam!

Što se dozvola tiče to je pravo svake firme....kao i  cjena cigara, hljeba, struje.... i ovdje svako ima pravo na svoje mišljenje..... Mještani imaju pravo da za 50 evra izvade dozvolu koja vrijedi 30 izlazaka.... to je oko 1,5 evra za izlazak!

U Ribniku na Sani iznad ušća Velijašnice pa uzvodno do kanjona, moguće je loviti na varalicu i vaser kuglu i dozvoljeno je po izlazju odnjeti jednu ribu u mjeri!

Nema nikakve potrebe da imenujem Lubiša.... nismo djeca... dovoljno je ljeti upaliti auto i vidjeti koliko ljudi ima noću u kanjonu.... kao što je dovoljno i vidjeti kako ljudi u Šipov love ribu... zadnje što sam vidio u Jezeru, bosi klinci od nekih 14-15 godina, trče po vodi i mlate mladj od nekih 10-tak cm vrbovim granama..... ja da sam bos zagazio u plivu i ostao jedan minut umro bi... Otiđi u restoran ladna voda na Janju, naruči potočnu pastrmku i Lipljena pa ćeš vidjeti kakve ćeš kapitalce dobiti.... ribice od nekih 10-15 cm..... o čemu dalje da pričamo!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Van mreže mikib

• Klub RiboLovci
« Odgovor #196 poslato: Mart 11, 2013, 01:51:24 posle podne »
Ne pisem dovoljno brzo!

Van mreže mikib

• Klub RiboLovci
« Odgovor #197 poslato: Mart 11, 2013, 02:22:22 posle podne »
Vidjao sam ja mnoge velike ribolovce sa lajnerom na stapu! I sa krupnim lipljenima kad im vrijeme nije, vidi se da zna covjek sta i kako! Ali kao sto Borijan rece, nismo djeca, sto opet nije razlog da se pravim mutav, jbg.

Nego, vidim da ste upuceni u zakon (vjerovatno i proceduru) pa bih da pitam: Kakva je procedura u vezi koncesije? Kako nema (ili ja nisam vidio) javnih rasprava? Ne rade se studije, analize? Nista? A ne bude ni javnog poziva? Samo se cuje da je to gotova stvar!? Zar moze to tako po zakonu?

Van mreže Borijan Dabić

• Klub RiboLovci
  • Subotica Fishing Team
« Odgovor #198 poslato: Mart 11, 2013, 04:23:01 posle podne »
Miki druže .... svaki javni poziv oglašen je u novinama.... sve studije ekonomske izvodljivosti kao i koplet projekta dokumentacija sa kartografijom je priložena i provjerena i u ministarstvu i u komisiji za konecesije..... sve u vezi sa koncesijama možeš provjeriti na stranici komisije za koncesije Republike Srpske!

Svaka dodjela koncesije u svim privrednim granama bude oglašena u službenom glasniku RS i sve su to info koje su dostupne svakom zainteresovanom licu!

Jedini problem kod nas je što svako o svemu sve "zna" pa onda info kruže od ribara do ribara, do ribarske radnje i svako tu svašta dodaje i oduzima!

Pozz i bistro!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."

Van mreže Ljubiša Bl

• Lovac
  • Klub RiboLovci
  • F & H
« Odgovor #199 poslato: Mart 11, 2013, 08:48:18 posle podne »
Miki u Narodnoj skupštini RS je usvojen nacrt zakona o koncesiji prije 2-3 mjeseca, i koga interesuje i hoće da prati taj zakon, već su bile tri javne rasprave, u Trebinju, Doboju i Banja luci a zakon je ponovo na skupštini ovih dana.
Borijane lokalna zajednica ne može da da koncesiju.
7x64

Van mreže srda83

• Klub RiboLovci
« Odgovor #200 poslato: Mart 11, 2013, 10:22:18 posle podne »
A šta vi ljudi očekujete? Čovjek je uzeo 8 km Plive i od tog dijela napravio revir vrijedan poštovanja. To što se nekom ne sviđa cijena od 30 KM (15 €) po danu, to je druga priča. Koliki je ostatak Plive, hajde znalci kad sve znate? Koliko još toka Plive je ostalo ako oduzmemo tih 8 km? A svi znamo kako se "čuvaju" ribe van revira. Sportski ribolov tamo je pecanje lipljena na hljeb. I ne razumijem šta hoćete reći, da je čovjek uzeo i ukrao ribu iz ostatka Plive (25 km) i stavio u svoj revir?
Mene nosi mutna rijeka...

Van mreže Borijan Dabić

• Klub RiboLovci
  • Subotica Fishing Team
« Odgovor #201 poslato: Mart 12, 2013, 01:09:44 pre podne »
Možda i griješim LJubiša meni su takve info dali ljudi u ministarstvu prije godinu dana kad se počelo govoriti o novom zakonu...

evo ovdje dosta info o svemu

http://www.koncesije-rs.org/lat/index.php?prikaz=stranica&id=17

Van mreže mikib

• Klub RiboLovci
« Odgovor #202 poslato: Mart 12, 2013, 12:28:08 posle podne »
Ja na onom sajtu nisam vidio nikakvu korisnu informaciju!? Vijesti su iz 2011, a one odluke nista ne govore. Nema nista od sadrzaja sto nije vrlo svrsena stvar. Mislim - nista citalac nece saznati iz Rjesenja, a pogotovo se ne vidi ono sto je bitno – rezultati Cost-Benefit analiza i procjene ekoloskog i posebno socijalnog uticaja, pozivi na BUDUCE javne rasprave i slicno...

Iskreno - mene sve to zanima samo zato sto sam ribar, a nisam pravnik - svakako me ne zanima dovoljno da bih se ja sad angazovao da pratim Sluzbeni glasnik i trazim obavjestenja po dnevnoj stampi ili pisem zahtjeve po opstinama. Ipak, ocekivao bih da od ribara sa kojima sam u kontaktu neko valjda nesto sazna pa javi na vrijeme. Koliko je javna rasprava za koju vecina direktno zainteresovanih sazna tek kad ona prodje?! (Eto ja bih molio da kad se bude pricalo i odlucivalo o Vrbasu - ako neko sazna nesto konkretno da kaze ovdje ali da ce biti a ne da je bilo.)

A princip i smisao javne rasprave postoji samo ukoliko se ukljuce zainteresovane strane. Mislim da je prilicno ocigledno da Sipovljani nisu bili ni na kakvoj javnoj raspravi!...

A posto je tema Pliva, eto bio sam nekidan na 'otvorenoj vodi'. I zaista je takav los odnos prema rijeci kakav do sad na salmonidnoj vodi nisam vidio. S samo lajner, grunt, keta... Ne bih rekao da ikad ima lovostaja. Smijesno onda zvuci kad cujes za proteste... Potpuno suprotan primjer od USR u Ribniku koje je gazdovalo domacinski dok je imalo cime da gazduje...

Pri tome – da me neko ne shvati pogresno, generalno uopste nisam protiv koncesija.
Mislim da lokalne zajednice definitivno imaju koristi od revira. U mnogim slucajevima, kao na Plivi, prakticno se koncesijom spasava rijeka od devastiranja. Samo mislim da to treba uraditi kako valja i obezbijediti drustvenoj zajednici korist ali ostaviti i nama obicnim ljudima (siromasima) mogucnost da pecamo.

Bistro!

Van mreže srda83

• Klub RiboLovci
« Odgovor #203 poslato: Mart 12, 2013, 12:32:45 posle podne »

Pri tome – da me neko ne shvati pogresno, generalno uopste nisam protiv koncesija.
Mislim da lokalne zajednice definitivno imaju koristi od revira. U mnogim slucajevima, kao na Plivi, prakticno se koncesijom spasava rijeka od devastiranja. Samo mislim da to treba uraditi kako valja i obezbijediti drustvenoj zajednici korist ali ostaviti i nama obicnim ljudima (siromasima) mogucnost da pecamo.

Bistro!

Objasnio.  :emoha15:
Mene nosi mutna rijeka...

Van mreže SAŠA977

• Pripravnik
  • *
« Odgovor #204 poslato: Mart 13, 2013, 09:49:41 pre podne »
Evo da se i ja ponovo uključim u raspravu . Ja sam bio isključivi protivnik koncesija , ne samo zato što su vode pod koncesijama bile isključivo mušičarske ( a ja volim i varaličariti ) već što sam se pribojavao doktorovog monopola na okolnim mi vodama . Pomisao da će cijene dozvola biti prilagođene eliti a da ćemo mi obična boranija biti izgurani sa tih voda na kojima smo odrasli nije mi se ni najmanje sviđala . Pa evo nakon nekog vremena pecanja i na revirima i na divljim vodama potpuno sam promjenio mišljenje . Jeste da dozvola nije jeftina ali kad čovjek na jednu stranu stavi jeftinu republičku dozvolu i vode u kojima ribe NEMA a na drugu stranu stavi skuplju dozvolu i vode sa ribom U NEOGRANIČENIM KOLIČINAMA radije ću se odlučiti na manje izlazaka ali kvalitetnijih i sa PUNOOOOOO više ulova . Ok neko hoće i varaličariti i ponijeti ribu , evo na Sani može i to , čovjek je ostavio dio vode za to . To što ribe van revira nema to nije kriv Talić , čak i obrnuto to što je ima i u ovom malom broju trebamo mu biti zahvalni jer izlazi iz revira (i izvor Plive i izvor Sane i Ribnika su kao što znate mrijestilišta ) neometano izmriješćena . Zapitajte se kad ste zadnji put na divljim vodama vidjeli jata mlađi potočne pastrmke i lipljena po plićacima a da su tereni daleko od revira . U redu bunite se protiv malog interesa lokalne zajednice od revira , a zapitajte se kakav je interes bio prije nego je vode preuzeo LTG , naravno osim nečijih punih frižidera NIKAKAV  . Bar vam je čovjek doveo strance i mogućnost da i sami zaradite ( smještaj , hrana , mušice , vodiči ... ) . Pa i od države nemamo nikakvog interesa pa se niko ne buni i ne izlazi na proteste . A i još jedna pozitivna vjest u svemu ovome ( nije baš 100% provjerena ) je da će cijene dozvola bilo na revirima , bilo na ostatku voda biti određene zakonom naime ako dnevna dozvola bude 20km na vodi ribolovačkog udruženja biće i na LTG revirima . Ponašajte se normalno i fer na vodi i Talićevo osoblje  će se prema vama ponašati domaćinski kao prema gostu . Sašuvao je vode , sačuvao ribu ...

Van mreže Djeka

• Klub RiboLovci
« Odgovor #205 poslato: Mart 13, 2013, 10:01:09 pre podne »
Znaci, dnevna dozvola u revirima bi mogla biti 10KM jer je sada toliko van revira  :Mladjan 1: :Mladjan 1: :Mladjan 1: e , ma nema sanse.
Jos kada bi godisnja bila do 200KM prvi bih je kupio, ali  :c: nema sanse....

Jer, pazi jednu stvar.....

Van mreže SAŠA977

• Pripravnik
  • *
« Odgovor #206 poslato: Mart 13, 2013, 10:54:10 pre podne »
Drug na salmonidnim vodama dnevna dozvola je 20km a reviri su na salmonidnim vodama

Van mreže Djeka

• Klub RiboLovci
« Odgovor #207 poslato: Mart 13, 2013, 11:17:18 pre podne »
Ja mislio na 10KM uz republisku dozvolu..... vjerovatno je 20KM bez republicke...... :emoha15:

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #208 poslato: Mart 13, 2013, 11:33:27 pre podne »
Na revirima kad platis dozvolu imas sta i da uhvatis...a  na salmonidnom dijelu rijeke platis i nemas sta da uhvatis...tj.dzaba bacis pare... :(

Van mreže Djeka

• Klub RiboLovci
« Odgovor #209 poslato: Mart 13, 2013, 11:44:37 pre podne »
Majstore ti mene dovede na ovaj forum pa naguli :emoha009: salim se ...... pozdrav :Mladjan 2: