Autor Tema: Početak je težak  (Pročitano 23862 puta)

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
Odg: Pocetak je tezak
« Odgovor #45 poslato: Jul 27, 2010, 10:37:09 posle podne »
sad on damo pomaze ljudima  :13: ...daje im vjestacko disanje   :Mladjan 1:

Van mreže Roberto

• Klub RiboLovci
« Odgovor #46 poslato: Jul 28, 2010, 09:50:52 pre podne »
Care, ovo su ja mislim klinci, imaju previse vremena ljeti, pa vide ribe sto i nije tezko, jer je voda kristalno cista, vidis svaki kamen. Ja toga prije nisem video na Kokri (a ni drugim rekama), ovaj, donji dio reka ide izmedju sela, pa ljudi malo "zabace". U gornjem delu reke tih sistema nismo videli nikad, jer tamo nema bas puno kuca. Ovde su mozda i tereni laksi, jezovi i brane, dublja voda i tu se riba zadrzava. Vecinu riba sam dobio na drugim mjestima, na ovim "udarnim" ni jedne, samo nesto malih kalifa i potocara.

Bravo Roberto,ovo vise i nije pocetak  :hi:
Samo ne mogu daverujem ,kad vidim fotke sa onim "Sistemima" da toga ima kod vas???

Pa zasto mislis da je bilo onoliko mrtvih...nisu mu dali pusiti u kafani i nije naviko na ove nove drogice pa je malo preterao  :sarc: :h:

Hauba je na dopustu, na moru...do kraja sledeceg tjedna.

Roberto sta je sa Haube,nema ga danima?
Da nije slucajno isao u Nemacku na onu paradu ponosa?!

Van mreže radezamora

• Početnik
« Odgovor #47 poslato: Februar 01, 2011, 04:20:21 posle podne »
Zdravo ribolovci mušičari! Pogledah gde prvo da se uključim u diskusiju. Mojih 58 godina mi kažu da mlađuriju treba obavestiti a druge podsetiti kako je nekad bilo. Ovde, na Zapadnoj (Srpskoj) Moravi 50 km od sastava s Južnom (Bugarskom). Kao dečak ukradoh od oca, okorelog klenaroša i seoskog zeta i prvog pravog ribolovca, sivu gumenu DAM-ovu kućnu muVu-čuvah je negde do pred Rat (ovako je slično negde neko zabeležio u ondašnjoj ribolovačkoj reviji, ili ...). Ljubomorno sam je čuvao, otac kao da nije primetio. Na seoskoj rečici sam, pre nego što pročitah i Ristićevu knjigu o ribolovu, u virčiće zabacivao jeftine ali teško dostupne ondašnje kineske mušice (posebno crveni rep) sa trometarski štapom i rolom ili teškim ruskim čekrkom, i prebrojavao klenove, ribu koju je bilo teško uhvatiti postupcima ovde znanim, jer je voda mala i bistra. Potom bijahu to teški fiberglasi, a koji su se često lomili od udaraca u kamenje, .. Odoh da pročitam prave nazive istočnonemačke tvrtke, no nalepnice nema-ishabala se, na čekrku češka zelena pijačna struna, sva u paučini, plivajuća ili tonuća, ja ih nisam nikad razlikovao, no obema se prilagođavao. Odajem zahvalnost nekim trgovcima iz okoline koji su neobične štapove-mušičarce- donosili na ovo tržište, vidim neki ih ribolovci i danas prošetaju ne znajući o samoj njihovoj namjeni. Hvala i kruševačkoj Devi, Bambusu, prvom kruševačkom ozbiljnijem moravskom mušičara Kostiću-koji nije zastajao, stalno bacajući iz gumenog čamčića, loveći krupne klenove, da nama ostalim znatiželjnicima uputi neku reč-a sa oduševljenjem smo ga ispraćali. Starom zetu Aca Veselinovića iz Čačka, od drugog upoznavanja sa njim skoro ne ispuštam mušičarac. ... Danas obično bacam, uglavnom sam odlazeći na Moravu, Rasinu, obogaljenu Gružu, ... ili pešice ili biciklom, u samom ribolova pokušavam  biti što tiši. Promenio sam mnoge SILSTAR-e,a danas na Sedžovom Lanču 690 mi je najčešće 5f plivajuća struna, predvez pleteni ili ručno navezani, najčešće plivajući, naravno od prvih dana sam stvaram-izrađujem mušice.Mlađe podučavam-u granicama svoga znanja a znam da mnogo neznam, jer uvek ima znatiželjnika-te sada postaju samostalni (!) (No prošle godine sretoh momčića, po znanim običajima peca sa suhom, struna sa čekrka mu izlazi na suprotnu stranu, neće da posluša jer: tako mu je rekao drugar iz T ..... )....

Sramota me je zbog mnogo mojih zemljaka koji zimi izlovljavaju ribu svojom jedinom metodom-grabuljanjem. Kada bi ovaj prizor mogli vidjeti kolege iz Slovenije, prisutni na forumu!!

Umorih vas, sad zdravo!
У мушичарењу сам као анђео. Чини ми се - ни стреле  ми  не могу ништа.

Van mreže sulecriba

• Klub RiboLovci
    • Posodi mi blinker
« Odgovor #48 poslato: Februar 03, 2011, 10:23:30 pre podne »
Kada bi ovaj prizor mogli vidjeti kolege iz Slovenije, prisutni na forumu!!

Pa ja bih ponekada više voleo, da ima više ovakih što grabuljaju, nego ovih naših "sportista", "humanista", c&r-ista i drugih majmuna sa opremom za hiljadu eura, za koje ne postoji razlika medju divljom i briket ribom, osim što su divlje sitnije (od 3kg+ ubačenih komada naravno, bez oči, peraja itd). Jebeš onda svu zaštitu, c&r, dosadne čuvare i pravilnike od 20 stranica, koje jedini ja znam i razumem, od  svih 1000 članova zajedno s čuvarima, za fabričke polu-kalife. Kod vaših grabuljaša od 10 divljih riba ostaje najmanje 2-3, kod naših ni jedna, iako puna voda "ribe" !
Pijem, ali mogu i da ne pijem.

Van mreže radezamora

• Početnik
« Odgovor #49 poslato: Februar 03, 2011, 09:06:21 posle podne »
Gledam u temu: pocetak je tezak i dajem odgovor “izazvanom Slovencu”- dobronamernom. Te 1976.godine kao ucesnik nase (Slovenci, Hrvati, Srbi, Albanci – Siptari, a gde se secam Rama a znam mu i prezime) ORA Kozjansko ~76  gradimo obecanu zemlju, kao svrseni student bez zaposlenja uz podrsku Zveze socijalisticne mladine V.B. ha, secam se mnogih detalja, pa videm da je lepo biti sajtista. Bio sam jedan od petoro najstarijih. A pisem zbog mladog Slovenca – i danas decacicu od 15 godina pocinju da rastu brcici. Jednog od takvih decacica ,kovrdzavog Slovenca, ja,a isticem srpsko poreklo, susreo se i obrukao. Hteo sam da se pohvalim kako u slovenackoj reci mogu golim rukama da uhvatim pastrmku. Reka 3-4 m sa ogromnim virovima, ali  zar ja da popustim, da to vidi cela YU, u kojom sam ja najjaci jer sam najveci. Ukocio sam se kada me decacic upita i prekori: Zasto hvatati ribu kad je tu u reci njena “zivotna sredina”...
    Ovo danas ne mogu shvatiti moji opisani zemljaci ( npr. 30 auta x 4 ribolovca u proseku + mestani moga sela +drzanje poseda 24 sati+ cupanje postavljenih tabli o zabrani gde pise: dozvoljeno hvatanje ribe bez masinice +svakogodisnje menjanje cuvarske organizacije na ovom delu Morave+ teren samo  2x200 m na obe strane obale + teren tik pored mosta gde se iz Sumadije prelazi u obliznju najposeceniju banju u koju dolaze brojni telesni jadnici da produze mesec dana zivota i srpska politicka i kulturna vrhuska, jer nemamo ‘’ sportiste  i humaniste”+ verovatno zabranjeno slikanje sa mosta+...).
    A sad jedan savet za pocetnike: u musicarenju sa suvom musicom na drugom kraju predveza-lidera pozeljno je  ( radi dugovecnosti predveza, ...) koristiti mali torusni prstencic, npr. od srebrnog lancica unutrasnjeg precnika 2-3mm (precnik torusa oko 1mm), zalemljen na sastavu i fino obradjen, kako preporucuje iskusni Edgar Picenbauer- npr. dostupno kod Rudi Hegera- makar nekad.
У мушичарењу сам као анђео. Чини ми се - ни стреле  ми  не могу ништа.

Van mreže vbjelic

• Početnik
Odg: Početak je težak
« Odgovor #50 poslato: Mart 15, 2011, 02:25:39 posle podne »
Evo raja da se i ja tuspasim u ovom podforumu.
Danas sam bio dovoljno lud da se obradujem mojim prvim musicarskim priborom (a nikada nisam drzao musicarac i pojma nemam na sta ce to sve liciti).
Znaci obradovao sam se Greys-u GRXI+ 9 #5 stapu plus spula takodje Greys GRXi 5/6.

E sada posto sam jos uvijek na poslu, odma imam dilema vezano za spulu. Malo mi je nelogicna, tj. kako sam desnjak, lijevom rukom naravno vrtim spulu a desnom drzim stap.
E sada, na ovoj spuli kada vrtim lijevom rukom obrnuto smjeru kazaljki na satu, (kada namotavam spagu) imam otpor kocnice (!??) a kada odmotavam spagu onda nemam nikakvog otpora na spuli! To je po njihovom kako oni kazu "right hand wind" ili u direktnom prevodu "vjetar sa desne strane".
E ja sam je sada prebacio da mi radi obrnuto, tj da je "left hand wind reel" jer mi se cini tako normalnije.  Ili grijesim?

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #51 poslato: Mart 15, 2011, 02:32:03 posle podne »
stap si uzeo odlican,ja ga sebi planiram nabaviti uskoro... :hi:

a to sto si uradio sa cekrkom,nije nikakav problem...samo si ga zarotirao i namjestio sebi.da ti bude lakse...

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
« Odgovor #52 poslato: Mart 15, 2011, 04:00:49 posle podne »
Isti takav komplet koristim već par godina, odličan je. Još upari sa strunom GRXi 5 # i ima da bacaš odlično, naravno uz malo vežbe.
A problem kod čekrka je vjerovatno da si namotao kontra šnjuru, pošto čekrk kada vrtiš u smjeru obrnutom od kazaljke, treba da odmotava šnjuru, a ne namotava kao što je kod tebe slučaj.
:-)

Van mreže Napadač

• Klub RiboLovci
« Odgovor #53 poslato: Mart 15, 2011, 05:04:52 posle podne »
Ima čekrka koji su fabrički podešeni za levoruke, i to je verovatno bio slučaj kod tebe ... ja sam levoruk, pa sam moj čekrk naručio iz Nemačke i on je takođe bio fabrički podešen za levoruke ... danas većina čekrka ima mogućnost podešavanja za "right - left hand", i veoma lako se (kod većine čekrka) menja smer okretanja :hi:

Van mreže vbjelic

• Početnik
« Odgovor #54 poslato: Mart 15, 2011, 05:21:51 posle podne »
Cekaj malo nisam ja jos nista namotao! Cekam da mi stignu neke spage koje sam narucio.

Evo slika masinice:

Jest da sam ih nekako naopako uslikao, ali da li spaga treba da ide s donje strane spule ili s gornje strane?! Ako ide s gornje strane onda je nekako naopako namotavam kada je namotavam!

PS. Ja ovdje nisam skontao nikako da li se moze podesavati kocnica!?

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #55 poslato: Mart 15, 2011, 06:01:44 posle podne »
u sredini cekrka,gdje imas polugu za skidanje spule...imas ta 2 sarafa...njih odvrnes i samo zarotiras sistem,i onda imas za ljevorukog covjeka cekrk...

jel vecina cekrka je za desnjake...ali da se nebi mucio,odnesi to kod saleta peinovica,pa neka ti on pokaze,da nebi slucajno nesto zeznuo...

jel unutra imas jedan mali feder koji se lako moze sjeb..i

Van mreže vbjelic

• Početnik
« Odgovor #56 poslato: Mart 15, 2011, 07:48:08 posle podne »
Ama odradio sam ja to bez problema. Odma sam ja to jos na poslu rastavio da vidim kako to radi i prebacio na ono sto ja mislim da treba da bude. Bezveze je fazon, ali fercera. Malo sam se razocarao kada sam skontao da sam kotur nije od aluminijuma nego od neke plastike samo prefarbane da lici na aluminij! Bezze.
Samo me djomla zbuni sa nacinom namotavanja strune.