Autor Tema: Banjalučko kolo  (Pročitano 9877 puta)

Van mreže barba

• Početnik
Odg: Banjalučko kolo
« Odgovor #15 poslato: April 07, 2013, 11:13:34 posle podne »
Predivno!!!
Te, rotirajuće inercione čekrke imali su u svom asortimanu i Sovjeti i češki Tokoz, DAM, a mislim da ga danas pravi još Šekspir ili Daiwa. Negde sam naleteo i na jednog Amera koji pravi nešto vrrrrrlo slično.
U svakom slučaju je ovo pravi centerpin i deluje vrhunski.
Ko ga je napravio? Očito je home made.
Rado bih jedan takav čekrk imao u kolekciji.

Van mreže zabac

• RiboLovci
  • **
« Odgovor #16 poslato: April 08, 2013, 03:46:49 posle podne »
to je banjalucko kolo , rade ga samo majstori u banjaluci i nigdje vise ....kosta oko 25 -30 eur  u banjaluci

Van mreže barba

• Početnik
« Odgovor #17 poslato: April 08, 2013, 06:57:51 posle podne »
a da zabaciš temu od početka sa čitanjem, zabac?

pažljivim čitanjem ćeš spoznati da je takvo kolo još Kinez pravio u 12 veku, dakle, pre 900 godina.
banjalučko kolo je samo jedna od verzija takozvanih inercionih ili centrepin čekrka.
ono je specifično samo po tome što je zadržalo stari tip montiranja na štap, dok su skoro sva ostala kola danas postavljena kao mušičarski čekrci.
Istini za volju, meni lično se više dopada i lakše je manipulisati sa banjalučkom kolom kada se vozi plovak, ali kod izvlačenja krupnijih riba i varaličarenju prednost je na strani centerpinova sa ručicama i uobičajeno postavljenim na štapu.
Proizvođača centerpinova ima danas više nego ikad i ovaj vid pecanja postaje sve popularniji.
Tako da ga nema nige više u svetu ... teško da pije vodu.

Van mreže barba

• Početnik
« Odgovor #18 poslato: April 11, 2013, 07:35:26 posle podne »
Chameleon, našao sam sličnu konstrukciju SHAKESPEARE LINCOLN CENTREPIN REEL, a ima dosta i nama manje poznatih proizvođača (made in PRC).
Malo sam zagledao kako je ovo sa tvoje slike napravljeno i ima jedan problem ...
Nosači najlona su šrafovi koji podosta vire sa ploče. Ne znam jesi li nekada štopovao plovak? Palac poprilično strada, a ovi šrafovi su baš na njegovoj putanji. Rusi svoje katuške, u tom delu oblažu gumom, kožom ...
Ostao si mi dužan odgovor, pa te molim napiši čijih ruku je taj centrepin delo ...

I da ostanemo kod banjalučkog kola ... uporedio sam ga sa ruskom Nevskajom i kolo je njegova preslika po dimenzijama. Jedino je šara drugačija kao i montaža. Nekako se nameće zaključak da je neko doneo rusku Nevskaju u Banja Luku i da su je banjalučki majstori prilagodili ribolovu lakim plovkom na brzoj vodi. Sovjeti ne umeju da voze lagane plovke. Plovkom vođenim centrepinovima love na takozvanu baldu. To je sistem sa olovom oko 25 grama iznad kojeg se vezuju veštačke mušice, a plovak je pooooveći ( slično kao zimsko pecanje bele ribe na Dunavu). Rusi baldom, vožnjom na brzoj vodi pecaju lipljena ... u količinama od kojih nama staje pamet.

Van mreže Chameleon

• RiboLovci
  • **
« Odgovor #19 poslato: April 11, 2013, 09:34:20 posle podne »
Ma cekrk je mojih ruku delo,radjeno pre dobrih 10-tak godina kada se jos i pecalo na plovak.Zadnjih godina samo hvata prasinu,ali bice dana valjda jos.
Kada bih ga sada radio bilo bi to sigurno mnogo i bolje i lepse.Skoro mi neko bese trazio da mu izradim custom cekrk za musicu,ideja mi se jako dopala,ali slobodnog vremena nema pa nema...
Inspiracija je tada dosla od cuvenog engleza Wilsona,cije emisije o ribolovu su bile jako popularne na lok. televiziji.
Cekrk koji je on koristio je bio jako slican cini mi se ovom mom koji sam izradio.
Inace dok sam cekrk koristio jedini problem koji mi se javljao je da ponekad najlon zna da se prebaci preko spulne direktno na osovinu pa bude zestok "backlash".Ali to se samo javlja dok se ne udje u fazon oko manipulacije.
Spulna je jako plitka ako si primetio,sto je jako bitno prilikom rotacije i zabacaja,a izbacaji su bogami bas zavidni.
Nakon izbacaja ponovo rotacija i cekrk je spreman za kocenje.
Sa kocenjem nisam imao nekih muka,mada kako rekoh pecalo se samo najvise desetak puta na taj nacin tokom godine,jer je varalica preovladala u mom slucaju.
Zamaranje ribe sa ovakvim cekrcima pravo je uzivanje,verovatno je to jedan dobar razlog zasto zadnjih par godina gotovo u 90 % slucajeva koristim casting stap kod koga je takodje moguce kociti begove ribe palcem.
Zao mi je sto bar na ovim mojim "plovak zakon"prostorima nije zazivela upotreba nekog ovako slicnog cekrka jer su prednosti zaista velike,ko zna mozda jednog dana...
Pozdrav!

Van mreže barba

• Početnik
« Odgovor #20 poslato: April 12, 2013, 11:29:02 pre podne »
Svaka čast Chameleon!!!
No, centerpinovi su i te kako upotrebljivi za varalicu.
Ja ih imam poprilično i koristim ih na Dunavu.
Njihova prednost nad stacionarcima je upravo taj direktni kontakt sa varalicom i laaagaaaano namotavanje.
Taj problem sa namotavanjem najlona na osovinu se dešava i kod balnjalučkog kola, a bogami i kod Tokoz centerpinova.
Na zapadu i na istoku su to rešili onom pločom koja pokriva zadnji deo centerpina. To jako dobro funkcioniše i u slučajevima kada se desi da najlon, zbog prebrze rotacije padne na "leđa" kotura, lako ga je odmotati.

Kod nas je, baš zbog banjalučkog načina pecanja kolom, da su centerpinovi samo za plovak.
A koliko je ljudi imalo one Tokoz čekrke i nije imalo pojma kako se njima rukuje isuvišno je i pričati. Sad, da li je to do našeg ribolovačkog obrazovanja ili manjka inventivnosti ... ne znam. Kako da je, kada vidim Ruse šta rade sa inercionim katuškama zapitam se odakle im samo sve te ideje za takve načine pecanja. I najbitnije, inercione čekrke koriste u uslovima u kojima bi se svaki drugi čekrk raspao posle nekoliko dana pecanja.
I dimenzije tih čekrka su nama malo neuobičajene, nekad deluju i groteskno. Tako su na Sibirskim rekama najupotrebljavaniji čekrci od 16 cm!!!
Stilovi zabacivanja su posebna priča.
Evo, bio sam par puta na Dunavu sa banjalučkim kolom i mnogo dalje zabacujem na "ruski" način nego na onaj banjalučki wallis cast. Namerno sam bacao plovak sa otežanjem od 3 grama i iznenadio se potencijalom banjalučkog kola. Očekujem da, kada se malo utreniram, zabacujem i preko 50 metara. (pitanje je samo šta će mi ta daljina)

Video sam tvoje radove i ostavio neku svoju opasku na temi o tvojim štapovima.
Zaista mi je žao što su uslovi takvi kakvi jesu i da majstori poput tebe nisu u prilici da iskažu svoje talente na način koji bi i njima donosio korist od koje se može živeti.
Ne znam da li si video cene takvih radova, kakvi su tvoji, po svetu?
Da ostanem na centerpinovima ručne izrade ... to su fetiši koje ljudi sa veseljem plaćaju stotinama dolara.
Neko će se zapitati koja je logika da se jedan takav jednostavan alat toliko plati, kada cena kvalitetnih stacionarnih čekrka ili multiplikatora kreće čak i ispod 50 dolara (eura).

Iskreno se nadam da ćeš od svog hobija napraviti posao. A onda i da će u tvoj asortiman ući i centerpinovi za kojima će žudeti pecaroši širom Planete.

Van mreže Chameleon

• RiboLovci
  • **
« Odgovor #21 poslato: April 12, 2013, 08:39:43 posle podne »
Hvala na lepim recima Barba,zaista bi bilo lepo kada bi se hobi pretvorio u posao ali ...
Pozdrav i Bistro!

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
« Odgovor #22 poslato: April 28, 2014, 07:16:05 posle podne »
Zna li neko može li se mjenjati ležaj na banjalučkom kolu? Ima lufta previše. Jeli neko već mjenjao ležaj na kolu?
Vobler je zakon

Van mreže srda83

• Klub RiboLovci
« Odgovor #23 poslato: April 28, 2014, 08:58:05 posle podne »
Mijenjao sam ja, u stvari Sale. Redovna procedura,odnesi kod njega i ne beri brige. Ja odnio pa nisam otišao po kolo skoro pola godine  :dash2:
Mene nosi mutna rijeka...

Van mreže edomedo

• Klub RiboLovci
« Odgovor #24 poslato: April 29, 2014, 08:27:33 posle podne »
50 metara sa plovkom od 3 grama  !   svaka cast  :emoha21:    banjalucko kolo mi ti se kunemo ...  :poselo:

Van mreže lukaribolovac2852

• Početnik
« Odgovor #25 poslato: Novembar 19, 2016, 11:06:13 posle podne »
Evo jedno pitanje ! Kupio sam novo banjalucko kolo crne boje ,napravljeno od aluminijuma ,da li je normalno da ima skroz malo lufta jedva primjetno na glavnom djelu koji ulazi u lezaje i kako se odrzava kolo ? Ako neko ima sliku kako zabacuje na njega nek postavi

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока