Autor Tema: Dužina podveza i predveza  (Pročitano 12814 puta)

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
Dužina podveza i predveza
« poslato: Februar 18, 2011, 07:14:07 posle podne »
Interesuje me kolika bi bila neka optimalna dužina podveza i predveza kod suhe muhe, nimfe i strimera. Ja sam mislio da je uvijek isto, ali sam čuo da je za nimfu bolje kraći predvez a duži podvez. Recimo za manju vodu dubine od 1 do maksimalno 1.5 m.
Zadnji (a ujedno i prvi) put sam koristio podvez scierra 0,16 i predvez 0,12 mm, a za ovu godinu sam nabavio par komada podveza Hemingway-s dužine 2.4 m debljina ne piše samo piše da je  for 4-7 wt lines *4  odnosno drugi 3-6 wt i  *5.
Vobler je zakon

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
Odg: Dužina podveza i predveza
« Odgovor #1 poslato: Februar 19, 2011, 11:18:49 pre podne »
 Oznaceni su od 8X do 0X, pri cemu je 0X najdeblji a 8X najtanji najlon.Vrsni dio izaberite prema velicini udice na kojoj je musica napravljena:

* 0X = musica velicine 2 - 1/0
* 1X = musica velicine 4 - 8
* 2X = musica velicine 6 - 10
* 3X = musica velicine 10 - 14
* 4X = musica velicine 12 - 16
* 5X = musica velicine 14 - 18
* 6X = musica velicine 16 - 22
* 7X = musica velicine 18 - 24
* 8X = musica velicine 22 - 28

Iste ove oznake važe i za završni kraj predveza, dok podvez stavljaš u dužini do 1 metra maximalno, u zavisnosti dali pecaš nimfom ili suhom muhom.
Dužinu prilagođavaš dubini vode, dublja voda-duži predvez i obrnuto.
 :hi:
:-)

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2011, 05:33:14 posle podne »
Hvala na odgovoru. Kad je neko početnik svaka pomoć je dobro došla. Znači na istoj vodi ide ista dužina i podveza i predveza bez obzira da li je u pitanju suha muha ili nimfa?
Vobler je zakon

Van mreže Vladan

• Preminuli clanovi
  • Klub RiboLovci
  • *
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2011, 01:17:44 pre podne »
Jebiga, svi ovi naši koriste predveze 2.7m (konusne) pa još na to navezuju 1-1.5 m predveza 0.12 ili 0.14mm, pa ti sad gledaj....

Đomla mi je pravio upredene konusne predveze i mislim da je dužina bila oko 2.7m, ja sam na to vezao oko 1.5 do 2 m predveza 0.14 i 0.12mm.

Konsultuj se sa čikom, ali nemoj da te on nagovori na predvez od 8m, jer čiko je malo poludio ovih dana :)  :t:

Van mreže bojanbl

• Klub RiboLovci
« Odgovor #4 poslato: Februar 21, 2011, 09:17:45 pre podne »
Ja koliko sam shvatio, 2.7m za predvez je ok za suhu musicu, podvez stavljas otprilike, oko metar, gore, dolje (ja sam u pocetku stavljao i kraci jer mi se sa malim musicama mrsio prilikom zabacivanja, dok nisam naucio malo bolje casting...)

Dok za nimfe, ako je u pitanju plutajuci predvez, smanjivao sam ga i do metar i na njega vezao duzi podvez (0,12), ako je potrebno spustiti nimfu na vecu dubinu i da brze tone...

Ja toliko znam iz svog skromnog musicarskog iskustva, al ima ovdje dosta iskusnijih, pa ne znam koliko sam kompetentan... :oops:

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2011, 09:44:05 pre podne »
Dužinu prilagođavaš dubini vode, dublja voda-duži predvez i obrnuto. :hi:

Obično je nepisano pravilo da dužina predveza iznosi koliko i dužina štapa kojim lovimo a podvezom regulišemo ostatak. Bitno ti je prilagoditi završni dio predveza veličini muhe kojom lovimo. Zbog toga sam ti i postavio one oznake gore. U suprotnom se može desiti da zbog neusklađenosti debljine predveza i podveza muha sporo tone ili prebrzo, što se automatski odrazi na kvalitet prezentacije muhe.

Van mreže brane

• Klub RiboLovci
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2011, 10:05:06 pre podne »
 :hi: Još mi je ostalo nejasno za strimera, ide li tu deblji najlon od 0,12? Da ne ostanem odmah pri prvom zabačaju bez njega  :Milance 28:. Inače to je ovaj podvez. Ako ne valja recite da kupujem drugi.
Vobler je zakon

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2011, 10:10:17 pre podne »
za strimer ti treba malo deblji,i na njega vezes onda iste tedebljine podvez...i na kraju stavljas strimer...

a sto se tice nimfe,zavisi sve od vode na kojoj pecas...na nekim mjestima,predvez i ne koristim,nego direktno vezem najlon sa muhom na strunu...

Van mreže djomla

• Klub RiboLovci
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2011, 10:13:27 pre podne »
Zavisi od veličine strimera i ciljane ribe.
4X ti je za veličinu udice 12 -16 #, pa za to je ok, ako ćeš veće udice da koristiš onda ti treba jači predvez. Sve ti piše gore, samo malo pročitaj.
A moje mišljenje je da je suludo ići na ribe strimerom i debljinom 4X, optimalno bi bilo recimo 2X i podvez debljine 0,20 mm.
Na strimera uvijek očekuj krupnije ribe.

http://www.ribolovci.com/forum/index.php?topic=5894.210

Van mreže cinematografer

• Klub RiboLovci
  • C&R
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2011, 10:47:51 posle podne »
Jebiga, svi ovi naši koriste predveze 2.7m (konusne) pa još na to navezuju 1-1.5 m predveza 0.12 ili 0.14mm, pa ti sad gledaj....

Đomla mi je pravio upredene konusne predveze i mislim da je dužina bila oko 2.7m, ja sam na to vezao oko 1.5 do 2 m predveza 0.14 i 0.12mm.

Konsultuj se sa čikom, ali nemoj da te on nagovori na predvez od 8m, jer čiko je malo poludio ovih dana :)  :t:

ti si poludio,kakav predvez na predvez, pa upredeni predvez na predvez..na predvez..pa predvez  : jao :

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2011, 10:51:04 posle podne »
pusti ga,vidis da zna covjek sta pise... :Mladjan:
iskusan je on ribar,lovio je vec 5 puta sa mahacem... :Mladjan 1:

Van mreže cinematografer

• Klub RiboLovci
  • C&R
« Odgovor #11 poslato: Februar 21, 2011, 11:02:48 posle podne »
ma nije bitno koliko je lovio, nego kako zapaza! :emoha009: :emoha009: :emoha009:
najbitnije je sta imas na kraju tih predveza...a on se nalovio, jer ima dobru pjesmu! Ima vise muha, nego mi svi zajedno! Moze meciti!  :emoha009:
Nego evo snijega...nije dobro...
pa predvez!  :emoha009: :emoha009:

Van mreže Vladan

• Preminuli clanovi
  • Klub RiboLovci
  • *
« Odgovor #12 poslato: Februar 21, 2011, 11:47:01 posle podne »
A nekom ću se nečega....

Pazi čiko, sipaću ti nešto u kafu.... :t:

Van mreže bojanbl

• Klub RiboLovci
« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2011, 01:07:29 pre podne »
Pazi čiko, sipaću ti nešto u kafu.... :t:

Jel johambin?!?!  cool:

Van mreže Čiko

• Klub RiboLovci
« Odgovor #14 poslato: Februar 22, 2011, 09:52:31 pre podne »
evo jos malo pomoci oko predveza...text je skinut sa net-a...

Plivajući predvezi:

Plivajuće predveze koristimo za lov suvim mušicama na površini. Oni imaju najširu primenu i često ćemo sa njima loviti i u vodenom filmu, a dodavanjem olovnih kuglica možemo loviti i nimfom. Glavna karakteristika plivajućih predveza je konus, koji ima presudnu ulogu kod fine prezentacije, jer predstavlja produžetak konusa sa mušičarske strune, a sve u cilju pravilnog prenosa i rasporeda energije zabačaja. Najrasprostranjeniji plivajući predvezi su monofilni. Nekada su ih mušičari pravili sami vezujući parčiće monofila različite debljine u određenoj proporciji, dobijajući tako neophodni konus. Mnogi čak i danas pribegavaju ovakvoj izradi, iako je ponuda monofilnih predveza bez čvorova ogromna. Gotovo svaka firma koja se bavi proizvodnjom mušičarske opreme ima u svojoj ponudi ovu vrstu predveza i to po vrlo pristupačnim cenama. Mana im je što imaju memoriju, pa ih je potrebno pre svakog pecanja ispraviti, za šta postoje i određena pomagala poput “Leader Straightener”-a.

Druga vrsta plivajućih predveza su upredeni (furled) konusni predvezi. Izrađuju se upredanjem ili uvrtanjem više niti tankog monofila ili konca (thread). Ovi predvezi su gotovo uvek “hand made” i za razliku od monofilnih nemaju memoriju, odlično se ponašaju čak i sa velikim mušicama i poprilično su dugotrajni. Prednost bi dao upredenim predvezima izrađenim od najlona u odnosu na one izrađene od konca, jer ovi drugi često budu isuviše “mlohavi” i nemaju potrebnu “žilavost”.

Kada je reč o upredenim (furled) i upletenim ili pletenim (braided) predvezima, bitno je naglasiti njihove razlike. Mnogi mešaju ove dve vrste predveza, a na žalost, to rade i neki proizvođači pogrešno karakterišući svoje predveze jednim ili drugim nazivom.
Već sam naglasio da se upredeni predvezi prave uvrtanjem više niti tankog monofila, dok se upleteni  predvezi prave pletenjem tankog monofila mašinskim putem i oni su pretežno “level” tipa tj. nemaju konus. Naravno proizvode se i oni sa konusom, ali nisu toliko česti. Od te vrste upletene strune prave se i konektori. Iako se ova vrsta predveza koristi i u plivajućoj varijanti, najčešće se koristi za izradu tonućih predveza, zahvaljujući svojoj šupljoj unutrašnjosti, pogodnoj za umetanje tanke olovne žice.

Tonući predvezi:

Kada je reč o sporo tonućim predvezima, oni  mogu biti monofilni izrađeni od tonućeg monofila, najčešće fluorokarbona ili upredeni. Upredeni su takođe izrađeni od tankih fluorokarbonskih niti ili običnog monofila uz dodatak fine bakarne žice. I jedni i drugi su konusni i koriste se za lov u vodenom filmu ili u gornjim slojevima vode u situacijama u kojima brzina tonjenja nije esencijalna.
Tonući, brzo tonući ili extra tonući predvezi se prave umetanjem tanke olovne žice u šuplju unutrašnjost upletene strune. Brzinu tonjenja određuje dužina umetnute olovne žice. Ovi predvezi su “level” tipa  tj. nemaju konus. Neophodni su na rekama na kojima je zabranjena upotreba olovnih kuglica. Montiraju se tako da otežani deo predveza bude do tippeta, a neotežani se spaja za strunu. Još jedna prednost u korišćenju tonućih predveza je vrlo mali procenat kačenja za dno samog predveza, što kod sistema sa plivajućim predvezom i olovnim kuglicama nije slučaj.

Sem navedenih predveza postoje još i mnoge druge vrste, proizašle iz kombinovanja različitih materijala i načina izrade. Tu su i specijalni predvezi namenjeni određenoj vrsti ribolova ili lovu određene ribe (predvezi za “zubate” ribe, predvezi sa ugrađenim “strike indicatorom” itd.). U glavnom, ako se imaju na umu gore pomenute opšte podele po načinu upotrebe i načinu izrade, lako je shvatiti o kakvom je predvezu reč i u koje svrhe ga primeniti.

Predvezi spadaju u potrošni materijal i dobro je kod sebe imati uvek po neki rezervni. Ne dozvolite da usred uživanja u savršenom mušičarskom danu ostanete bez njih, jer ono što se činilo savršeno lepim doživljajem, začas može da se pretvori u noćnu moru.